Ознака: Васко Ѓурчиновски
Македонија 29.09.22 | 23:35

Ѓурчиновски категорично: Да, има потреба од враќање на воениот рок

Во вечерашното гостување на телевизија 21, началникот на Генералштабот на АРМ, Васко Ѓурчиновски рече дека дефинитивно има потреба од враќање на воениот рок во Македонија. –Категорично...

Македонија 29.09.22 | 22:13

Генералот Ѓурчиновски објаснува како се запалило неговото возило во Косово

Пред неколку дена началникот на Генералштабот на АРМ, Васко Ѓурчиновски доживеа несреќа откако неговото возило во движење се запали во Косово. Тој вечерва во дебатниот...

Македонија 24.09.22 | 20:41

Се запалил автомобилот на генералот Ѓурчиновски на автопатот кај Приштина

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, кој учествуваше на 25-тата конференција на началници на Генералштабови на армиите...

Македонија 01.03.22 | 09:06

Началникот на Генералшатабот на АРМ, „на рапорт“ во Пентагон

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, кој престојува во повеќедневна работна посета на САД, во текот на вчерашниот ден, го...