ДИК обработи 100 отсто гласови на парламентарните избори,Познат е новиот состав кој треба да работи во корист на граѓаните во наредните 4 години. Доминантна партија во Собранието ќе биде ВМРО-ДПМНЕ, односно коалицијата предводена од оваа партија. На 11 парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ обезбеди 58 мандати.

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во Собранието влегуваат со:

ИЕ 1 – 10 мандати:
Христијан Мицкоски,
Гордана Димитриеска-Кочоска,
Љупчо Димовски,
Синиша Стојаноски,
Бети Стаменкоска-Трајкоска,
Тони Јаревски,
Иван Живковски,
Љупчо Пренџов,
Марија Митева,
Иванка Василевска
.

ИЕ 2 – 8 мандати:
Владо Мисајловски,
Жаклина Пешевска,
Иван Стоилковиќ,
Бобан Николовски,
Бојан Стојаноски,
Каролина Насковска,
Зоран Коцевски,
Бране Петрушевски

ИЕ 3 – 14 мандати:
Драган Ковачки,
Никола Мицевски,
Рашела Мизрахи,
Игор Здравковски,
Никола Коњановски,
Благица Ласовска,
Миле Лефков,
Даниела Христова,
Марија Петрушевска,
Душко Иванов,
Александар Јамалов,
Драгана Бојковска,
Емил Спасовски,
Драгана Арсова.

ИЕ 4 – 13 мандати:
Александар Николоски,
Антонијо Милошоски,
Ели Панова,
Дејан Проданоски,
Зоранчо Јованчев,
Ангелинка Петкова,
Петар Ристески,
Златко Пенков,
Моника Трајанова,
Јулија Тушевска,
Жан Дрвошанов,
Петар Марков,
Билјана Кузманоска.

ИЕ 5 – 10 мандати:
Ѓорѓија Сајкоски,
Олга Лозановска,
Сашо Донев,
Пеце Милевски,
Јован Јаулески,
Лидија Петкоска,
Мевмед Џафери,
Кире Божиновски,
Силвана Ангелевска,
Грација Бакраческа.

ИЕ 6 – 3 мандати:
Дафина Николоска,
Александар Велјановски,
Валентина Марчевска.

Втората најголема македонска партија, СДСМ, освои речиси тројно помалку пратенички места, 18

ИЕ 1 – 3 мандати:
Димитар Ковачевски,
Моника Зајкова,
Даниела Николова

ИЕ 2 – 2 мандати:
Оливер Спасовски,
Фатмир Битиќи

ИЕ 3 – 4 мандати:
Сања Лукаревска,
Љупчо Николовски,
Горан Мисовски,
Благој Бочварски

ИЕ 4 – 5 мандати:
Венко Филипче,
Јованка Тренчевска,
Миле Талевски,
Соња Мираковска
Борче Цветков.

ИЕ 5 – 3 мандати:
Јован Митрески,
Бисера Костадиновска Стојчевска,
Митко Трајчулески.

ИЕ 6 – 1 мандат:
Славјанка Петровска

Европскиот фронт во Собранието ќе го претставуваат вкупно 19 пратеници

ИЕ 1 – 2 мандати:
Блерим Беџети
Илир Хасани.

ИЕ 2 – 4 мандати:
Садула Дураки,
Скендер Реџепи,
Дијана Тоска,
Ељми Азири

ИЕ 5 – 4 мандати:
Зијадин Села,
Муса Џафери,
Арбана Пашоли
Исмаил Јахоски.

ИЕ 6 – 9 мандати:
Али Ахмети,
Талат Џафери,
Илире Даути,
Мендух Таќи,
Рина Ајдари,
Бејџан Илјас,
Илир Демири,
Сали Мурати,
Фатмире Исаки

Вреди во Собранието ќе има 13 пратеници

ИЕ 1 – 2 мандати:
Изет Меџити
Беким Сали

ИЕ 2 – 3 мандати:
Африм Гаши
Ријад Шаќири
Мерита Колчи-Коџаџику

ИЕ 5 – 1 мандат:
Салим Сулејмани

ИЕ 6 – 7 мандати:
Биљал Касами,
Беким Ќоку,
Мимоза Муса,
Халил Снопче,
Фатмир Лимани,
Саранда Имери-Стафаи
Садик Сулејмани

ЗНАМ на Максим Димитриевски, во овој пратенички состав ќе има 6 пратеници.

ИЕ 1 – 1 мандат:
Бобан Карапејовски

ИЕ 2 – 2 мандат:
Даниел Стојчевски,
Даниела Белимова

ИЕ 3 – 1 мандат:
Павле Арсоски

ИЕ 4 – 1 мандат:
Миле Цеков

ИЕ 5 – 1 мандат:
Весна Бендевска

Левица обезбеди 6 мандати.

ИЕ 1 – 2 мандати:
Димитар Апасиев,
Реџеп Исмаил

ИЕ 2 – 1 мандат:
Амар Мециновиќ

ИЕ 3 – 1 мандат:
Борислав Крмов

ИЕ 4 – 1 мандат:
Сашко Јанчев

ИЕ 5 – 1 мандат:
Јована Мојсоска

Сепак, ова не е конечен состав на Собранието. Дел од имињата ќе станат министри и функционери во новата влада и ќе ослободат место за влез во Собранието на подолните кандидати од листите.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.