Ознака: дик
Македонија 07.09.22 | 13:13

Мицкоски ја поднесе иницијативата: Ја повикувам власта да се охрабри и да ги потврди своите политики на предвремени парламентарни избори заедно со референдумот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Државната изборна комисија (ДИК) поднесе иницијатива за Референдум. Мицкоски очекува денеска во подрачните канцеларии...

Македонија 23.08.22 | 14:25

ДИК ги објави конечните резултати за изборите за градоначалник во Маврово и Ростуше и Центар Жупа и за советници во Тетово

Државната изборна комисија на денешната седница ги објави конечните резултати од гласањето за градоначалник во општините Маврово и Ростуше и Центар Жупа, како и за...

Македонија 21.08.22 | 08:46

ДИК официјално: Во советот на општина Тетово влегуваат Беса со 12, ДУИ со 11 советници, ВМРО-ДПМНЕ со 4, СДСМ со 2, Алтернатива и ДПА со по 1

Државната изборна комисија вечерва ги соопшти првичните резултати од изборите за градоначалник на Центар Жупа и на Маврово-Ростуше и за членови на Советот на Општина...

Македонија 20.08.22 | 10:30

ДИК: До 9 часот излезноста во Маврово-Ростуше 5,52 отсто, во Центар Жупа 5,69

До девет часот во општина Маврово-Ростуше на гласање излегле 549 гласачи или излезноста е 5,52 отсто, а во Центар Жупа излегле 407 гласачи или 5,69 отсто. Во Тетово до девет...

Македонија 11.08.22 | 16:22

Гласачките ливчиња за изборите на 20 август поскапи за 600.000 денари, се јавил само еден понудувач

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 60-та седница, ја усвои Предлог-одлуката за измена и дополнување на финансискиот план за распределба на средства за изборите...

Македонија 25.07.22 | 13:37

Утврден редоследот на гласачките ливчиња за избор на градоначалници на Центар Жупа и Маврово-Ростуше и за членови на Советот на Тетово

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница го утврди распоредот на кандидатите на гласачко ливче за изборот на градоначалници на општините Центар Жупа и...

Македонија 20.04.22 | 15:34

ДИК: Не е исполнета излезноста на изборите за градоначалник во Центар Жупа

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница изгласа заклучок за конечните резултати од Локалните избори што се спроведоа на 17 април годинава во Општина Центар...

Црна хроника 06.04.22 | 15:55

Кривична пријава против експретседателот на ДИК Оливер Дерковски за набавката на софтверите

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот...

Македонија 31.03.22 | 16:47

ДИК: Избирачкиот список и пописот се две различни категории

Методологијата и условите за ажурирање на податоците во Избирачкиот список и евиденцијата на уставно загарантираното избирачко право е различна и нема никаква поврзаност...

Македонија 07.03.22 | 15:03

Маврово и Ростуше и Центар Жупа се уште немаат градоначалници: ДИК им организира гласање на 17 април

Државната изборна комисија одржа седница на која беа усвоени упатства во пресрет на локалните избори во општините Маврово и Ростуше и Центар Жупа. Исто така беше усвоен...

Македонија 24.11.21 | 14:11

Членовите на ДИК нема да земат дополнителни бонуси за локалните избори

Членовите на Државната изборна комисија нема да земат дополнителни надоместоци за локалните избори. На денешната седница тие изгласаа измена и дополнување на Правилникот...

Македонија 15.11.21 | 08:48

ДИК: Во вториот круг во Дебар најмногу гласови освоил Хекуран Дука од ДУИ

Според првичните резултати што половина час по полноќ ги објави Државната изборна комисија, од гласањето за вториот изборен круг, најмногу гласови добил Хекуран Дука,...

Македонија 09.11.21 | 15:16

ДИК ги објави конечните резултати за Желино, Брвеница, Студеничани и Старо Нагоричане

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница, по завршување на сите постапки, ги објави конечните резултати од вториот круг за градоначалник во општините Желино,...

Македонија 05.11.21 | 08:26

Беса денеска одлучува дали ќе ја напушти коалицијата со СДСМ

По вчерашната одлука на ДИК дасе прегласува во Желино, каде во вториот круг со минимално победи кандидатот за градоначалник на БЕСА,  партијата денеска на централното...

Македонија 04.11.21 | 22:39

ДИК објави конечни резултати во Конче, Кочани, Пробиштип, Чешиново-Облешево и Шуто Оризари

Државната изборна комисија денеска ја одржа 38. седница на која одлучуваше по поднесените приговори од подносителите на листи и предлог дополна на заклучок за известување...

Македонија 03.11.21 | 18:36

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите што ги поднесоа за изборните резултати во вториот круг, потврдија вечерва од ДИК за МИА. СДСМ имаше поднесено седум приговори...

Македонија 03.11.21 | 17:13

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги соопшти конечните резултати од вториот изборен круг на Локалните избори 2021. Претседателот на ДИК, Александар Даштевски,...

Македонија 03.11.21 | 17:10

ДИК ги објави имињата на новите градоначалници

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги соопшти конечните резултати од вториот изборен круг на Локалните избори 2021. Претседателот на ДИК, Александар Даштевски,...

Македонија 03.11.21 | 12:04

ДИК добила 23 приговори од партиите

До државната изборна комисија (ДИК) заклучно со вчерашниот ден поднесени се вкупно 23 приговори за постапката за гласање и постапката за сумирање и утврдување на резултатите...

Македонија 02.11.21 | 15:33

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

До Државната изборна комисија (ДИК) до денеска заклучно со 15 часот поднесени се вкупно 13 приговори за постапката за гласање и постапката за сумирање и утврдување на...