Ознака: парламентарни избори 2024
Македонија 30.05.24 | 08:28

Управниот суд ја одби тужбата на Европскиот фронт, пратеникот од Желино останува за Вреди

Управниот суд на синоќа одржана јавна расправа ја одби како несонована тужбата поднесена од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението...

Македонија 29.05.24 | 22:24

Управниот суд расправа за тужбата на ДУИ за прегласувањето во Леарце

Управниот суд вечерва одржува јавна расправа по предметот оформен по поднесената тужба од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението...

Македонија 27.05.24 | 07:52

ДИК ќе одлучува по приговорот од Европскиот фронт

Државната изборна комисија денеска треба да одлучува по приговорот од Европскиот фронт за прегласувањето на Изборното место 2101 во село Ларце во Општина Желино. За прегласувањето...

Македонија 24.05.24 | 11:00

Спасовски: ДУИ има вина за лошиот изборен резултат на СДСМ

Екс министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во „Клик Плус“ на ТВ21 кажа дека за лошиот изборен резултат свое влијание има и однесувањето на коалицискиот партнер...

Македонија 22.05.24 | 10:40

ДИК: До 9 часот излезноста изнесува 7.22%

Денес, во 7 часот наутро, започна прегласувањето за парламентарните избори во седумте избирачки места во Желино, Крушево, Охрид, Струга и Долнени. До 9 ч., од вкупно запишани...

Македонија 22.05.24 | 07:34

Кој ќе добие, а кој изгуби пратеник: Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 денеска ќе се прегласува за Парламентарните избори 2024. Прегласување во петата изборна единица ќе се спроведе на избирачките...

Македонија 20.05.24 | 22:06

Јаулески: ВМРО-ДПМНЕ очекува да земе уште еден пратеник во петтата изборна единица

„Со оглед на тоа каква е ситуацијата дека ВМРО-ДПМНЕ како победник на овие избори и иден мандатар и креатор на идната влада јас сум длабоко убеден дека тој пратеник...

Македонија 18.05.24 | 19:39

Ахмети ги обвини СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за прегласувањето, а ги спомена и убивање

По три часа заврши состанокот на претседателството на Демократска унија за интеграција (ДУИ) во нивното седиште во тетовска Мала Речица, по што беше најавено дека ставот...

Македонија 16.05.24 | 08:39

Шарена Контрареволуција – подкаст известува за поразот на СДСМ

Во новата епизода на подкаст емисијата Активни Мерки, новинарите Кит Кларенберг и Алекс Рубинштајн ги оценуваат изборите во Македонија како контра-револуција, со која...

Македонија 15.05.24 | 15:31

Управен суд: Досега не е пристигната ниту една жалба по одлуките на ДИК

Претседателот на Управен суд Бурим Сејдини за МИА информира дека досега не пристигнала ниту една жалба по одлуките на Државната изборна комисија (ДИК), за приговорите...

Македонија 13.05.24 | 22:57

Ќе се прегласува во Охрид и во Крушево, ДИК усвои приговори за уште три избирачки места

Државната изборна комисија го поништи гласањето на уште три избирачки места. Станува збор за избирачкото место 1272 во општина Охрид, и за избирачките места 1194 и 1202, двете...

Македонија 13.05.24 | 12:11

ВО ЖИВО: ДИК одлучува за приговорите од парламентарните избори

Следете ја во жив седницата на Државната изборна комисија на која ќе се разгледува и одлучува по однос на пристигнатите приговори од парламентарните избори: За изборните...

Македонија 10.05.24 | 16:05

СДСМ изгуби и во Муртино

Коалицијата за евроспка иднина предводена од СДСМ изгуби и во родното село на Зоран Заев, поранешен претседател на партијата. Струмица, која важеше за бедем на социјалндемократите...

Македонија 09.05.24 | 22:27

Касами: Од понеделник почнуваат преговорите за формирање влада

Градоначалникот на Општина Тетово и претседател на Движењето Беса дел од Коалицијата „Влен“, Биљал Касами вели дека од понеделник се очекува да почнат разговорите...

Македонија 09.05.24 | 20:26

До 28 мај има можност коалицијата „Твоја Македонија“ да консолидира 61 пратеник

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува до 28 мај да биде формиран новиот парламент и најавува дека до тој термин има можност ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Твоја...

Македонија 09.05.24 | 20:21

ДИК ги соопшти резултатите од парламентарните и претседателските избори

Претседателот на Државаната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, ги објави првичните резултати од вчера одржаните парламентарни и вториот круг од претседателските...

Македонија 09.05.24 | 19:34

Мицкоски: За владина коалиција ќе им дадеме шанса на сите кои биле опозиција

Разговорите за коалиција ќе се водат во два правци, ние сакаме да разговараме со сите кои се дел од опозицијата за политиките и визијата која треба да се реализира, и...

Македонија 09.05.24 | 19:31

„Вреди“ е кредибилен партнет на идната влада

На прашањето дали Изет Меџити ќе биде новиот коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на партијата, Христијан Мицкоски истакна дека со освојување на 107.000 гласа, коалицијата...

Македонија 09.05.24 | 19:27

Мицкоски за владата во заминување: Не може континуирано со својот народ да работат со инжињеринг и манипулации

-Јас во една прилика кажав дека професорката Силјановска во вториот круг очекувам да има повеќе од 500.000 гласови, а дека коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од...

Македонија 09.05.24 | 17:18

ДИК ги преброја гласовите: Познати имињата на новите пратеници

ДИК обработи 100 отсто гласови на парламентарните избори,Познат е новиот состав кој треба да работи во корист на граѓаните во наредните 4 години. Доминантна партија во...