Вториот натпревар од Лигата во прецизно слетување со едрилица ќе се одржи на 24 – 25 мај 2024 на Спортскиот аеродром Скопје. Овој натпревар е дел од серијата натпревари што ќе се одржат во пет македонски градови: Штип, Скопје, Куманово, Битола и Прилеп.

Поканети се сите љубители на авијацијата и спортските натпревари да присуствуваат на овој возбудлив настан. Да дојдат со семејствата и пријателите и да уживаат во вештините и прецизноста на најдобрите пилоти. Натпреварот е одлична можност за забавен и едукативен ден на отворено, велат од Аероклуб Скопје.

Лигата во прецизно слетување со едрилица е нов и возбудлив натпреварувачки формат кој ги привлекува најдобрите пилоти од земјава и пошироко. Лигата се состои од пет натпревари, при што секој натпревар се одржува во различен град. Целта на натпреварот е да се слета едрилицата што е можно поблиску до означената целна точка на полето за слетување.

Поените се доделуваат според близината на првата допирна точка на едрилицата до целната точка. Сите резултати се собираат во вкупна табела, а на крајот од лигата, натпреварувачот или тимот со најмногу поени ќе биде прогласен за победник.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.