Скопјанецот Петар Георгиевски – Камиказа со лекција од бугарски учебник по историја му го просветлува видикот на претседателот на државата Стево Пендаровски.

Во објава на Фејсбук Камиказа пишува дека се работи за страница од бугарски учебник, оставнина од таткото на Камиказа.

Еве една од книгите што татко ми, ми ја остави во наследство. Кога сме кај цар Самоил, читај Пендаровски што пишува, на бугарски е… Значи она што Бугарите го учеле од своите учебници, сега треба да доживее пермутација,а?! Ние да прифатиме дека сме Бугари, а Бугарите дека се македонски Славјани?!Тоа ли е?! ИЛИ!!!! Поддршка на великобугарскиот шовинизам???? И да се разбереме, не е ова политка!!!! Ова се факти!!!, пишува Георгиевски на Фејсбук.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.