Ознака: Цар Самоил
Фудбал 27.07.23 | 09:22

Бугарски навивачи во 19 часот ќе се собираат пред споменикот на Цар Самоил

Навивачите на Левски кои денеска треба да пристигнат во Скопје на мечот против Шкупи најавуваат дека во 19 часот ќе бидат пред споменикот на Самоил, како што нарекуваат...

Македонија 16.05.23 | 12:59

Германски историчар во 1886 година тврдел дека Самоиловото царство немало ништо заедничко со Бугарија

Цар Самоил е владетел на голема средновековна држава, којашто поголемиот дел од современата историска наука ја смета за Бугарско царство со центар во територијата...

Македонија 03.10.22 | 20:26

Пендаровски: Немам намера да одам во Бугарија и да зборувам за Цар Самоил и за историја

Македонскиот претседател Стево Пендаровски гостуваше во „Топ Тема“ на „Телма ТВ“ при што кажа дека нема намера да оди во Бугарија за да разговараат за историја. Можеме...

Македонија 01.10.22 | 18:07

Да ме викавте за да разговараме за Цар Самоил немаше да дојдам, му рекол Пендаровски на Радев

Претседателот на државата, Стево Пендаровски во изјава за медиумите по средбата со својот бугарски колега, претседателот Румен Радев оцени дека во изминатите неколку...

Македонија 06.09.22 | 08:11

Веќе биле „дадени“: Власта три години глумела дека преговара за Кирил и Методиј и Цар Самоил

Oткако вчера беше откриен протоколот на меѓувладината комисија одржан на 10 јуни 2019 година, во делот за политичкиот дел за спроведување на Договорот за добрососедство...

Македонија 05.09.22 | 15:24

Власта уште во 2019 година прифатила дека 24 Мај е Ден на бугарското образование, култура и словенско писмо

Заедничкото Македонско-бугарско чествување на светите браќа Кирил и Методиј во Рим се претвара во гротеска. Ова не само затоа што чинот де се одржува де не се одржува...

Македонија 22.08.22 | 21:19

Час по историја од бугарски учебник за Пендаровски: Самоиловата држава е на македонските Словени

Скопјанецот Петар Георгиевски – Камиказа со лекција од бугарски учебник по историја му го просветлува видикот на претседателот на државата Стево Пендаровски. Во...

Македонија 17.08.22 | 17:32

Цар Самоил е даден за да немаме проблеми со НАТО?

Препораките на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија се проблематични од неколку аспекти и како такви ќе предизвикаат бурна реакција во македонското...

Македонија 15.08.22 | 16:41

Власта се откажа од се што е македонско и прифати дека Цар Самоил дека е бугарски цар, а Кирил и Методиј, Св. Климент и Наум твореле во бугарска држава

ВМРО-ДПМНЕ излезе со коментар за денешното објавување на содржината за неколку историски личности. Оттаму прашуваат кој го намести Дарко Каевски поразот да го прославува...

Македонија 15.08.22 | 16:28

Мицковски: Им го даваме Цар Самоил на Бугарите за да им се отворат очите за фашистичката окупација и депортација

Ивор Мицковски на Фејсбук констатира дека од потпишување на протоколот има најмалку 4-5 прекршувања на добрососедските односи, што од сама Бугарија што испровоцирано...

Македонија 18.07.22 | 11:36

Уште една „протоколарна“ сопка се крие од јавноста: Судбината на цар Самоил и св. Кирил и Методиј е содржана во протоколите на историската комисија, а тие не се објавени

Зошто на министерот за надворешни работи Бујар Османи му е потеребен еден месец за да ги објави препораките на историската комисија, анализира порталот Пресинг во текстот...

Македонија 23.06.22 | 13:07

Македонскиот тим во историската комисија: Не сме разговарале за натписи на споменици

Македонскиот тим во мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања, денеска преку соопштение до медиумите тврди дека Комисијата никогаш...

Балкан 19.04.22 | 11:08

Бугарите реaгираат зошто Пендаровски ја прогласи ќерката на Цар Самоил за македонска принцеза

Претседателот Пендаровски е на бугарските власти и историчари откако  со неговиот колега Мило Ѓукановиќ, заеднички ја поставија плочата на црногорскиот кнез Владимир...

Македонија 14.04.22 | 09:37

Дали ќерката на Цар Самоил ќе нè скара со Бугарите откако Пендаровски ја нарече македонска принцеза?

Еден графит на споменикот на цар Самоил во центарот на Скопје дека е „Цар на Македонија“ предизвика бура од незадоволство во соседна Софија. Се разбира, во контекст...

Македонија 13.04.22 | 10:09

Kojа била Косара, ќерката на Цар Самоил чија плоча Пендаровски ќе му ја даде на Ѓукановиќ

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на дводневната официјална посета на Црна Гора, денеска со неговиот домаќин, црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ во Бар...

Македонија 03.04.22 | 13:23

Не сакавме да објавуваме, но уште во 2019 година е решено заедничко чествување на Цар Самоил, Кирил и Методиј, Климент Охридски

Македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања е важен елемент во процесот на преговори, бидејќи нејзината задача е да ја задржи дебатата по историски...

Македонија 02.04.22 | 09:08

Кој е новиот момент за Цар Самоил за кој ликува и слави бугарската страна?

Целосен молк од страна на владата и администраторот Ковачевски за преговорите со Бугарија и Кирил Петков во врска со историската комисија, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 01.04.22 | 13:57

„Темата за Цар Самоил е завршена работа“ велат од бугарската комисија, задоволни што „има чекори напред“

Има напредок во работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, изјавија дел од бугарските историчари пред денешната...

Македонија 29.03.22 | 12:25

До петок ќе ги „решат“ Цар Самоил и средновековниот период?

Разликата од претходно во работата на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања е што работата се одвива во многу поконструктивна и позитивна атмосфера,...

Македонија 24.02.22 | 10:44

Ново барање од Софија: Бугарите бараат секаде да стои дека Цар Самоил е бугарски владeтел

Денеска и утре во Софија ќе се одржи нова средба на македонско-бугарската Заедничка комисија за прашања од историјата и за учебниците. По се изгледа, членовите на македонскиот...