Вечерва во рамките на Младиот отворен театар, публиката ќе може да ужива во комедија, во режија на режисер од Грција, Анестис Азас.

Се работи за комедијата „Република Баклава“, кој ќе започне во 20 часот, во сала Фросина, во Младинскиот културен Центар.

Надреална комедија за турско-грчки брачен пар. Не се расправаат чија е баклавата, туку ја прават најдобрата баклава на светот. Прават држава“, стои во описот на претставата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.