Ознака: МОТ
Култура 19.11.22 | 15:39

Наградата БИШ за претставата „ГЛУМиЦИ“ на продукцијата „Артопија“, со „Антитело“ завршува МОТ

Првата награда БИШ за најдобра претстава меѓу две фестивалски изданија ја доби претставата „ГЛУМиЦИ“ на продукцијата „Артопија“ од Скопје. Во колективот „Артопија”...

Култура 18.11.22 | 11:31

Премиера на „Градот како сцена: Изгубени модернистички утопии“ во рамки на 47. МОТ

ПРЕМИЕРА ВО РАМКИ НА 47. МОТ: „ГРАДОТ КАКО СЦЕНА – ИЗГУБЕНИ МОДЕРНИСТИЧКИ УТОПИИ“ Перформативна инсталација во јавен простор Автори: Филип Јовановски и Миодраг Куч Учесници/истражувачи/изведувачи...

Култура 18.11.22 | 11:01

Премиера на „Градот како сцена: Изгубени модернистички утопии“ во рамки на 47. МОТ

На 19 ноември (сабота) во Тафталиџе, спроти основното училиште „Јан Амос Коменски“ на ул.„Варшавска“ бр. 23 ќе се одржат премиерни изведби на перформативната инсталација...

Култура 18.11.22 | 10:41

„За зелената гуска и црвените рози“: Пријателите во чест на Љубиша Никодиновски Биш, еден од основачите на МОТ

Вечерва, во 18 часот, во Гелеријата на Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе се соберат пријателите на Љубиша Никодиновски – Биш, еден од основачите на Млад отворен театар...

Култура 17.11.22 | 09:40

„Ана Каренина“ во изведба на Краљевско позориште „Зетски дом“, Цетиње вечерва на МОТ

Денеска на програмата на 47-то издание на МОТ, ќе биде изведена претставата „Ана Каренина“, а ќе настапи и Матија Ферлин од Хрватска со соло кореографија. Претставата...

Култура 16.11.22 | 10:00

„Локомотива“ ќе претстави четири перформанси како дел од заедничката соработка со МОТ и МКЦ

Во рамки на 47-то издание на МОТ, Центарот за нови иницијативи во уметноста и културата – Локомотива, ќе претстави четири перформанси како дел од заедничката соработка...

Култура 15.11.22 | 18:23

„Република Баклава“ – вечерва комедија на репертоарот на МОТ

Вечерва во рамките на Младиот отворен театар, публиката ќе може да ужива во комедија, во режија на режисер од Грција, Анестис Азас. Се работи за комедијата „Република...

Култура 14.11.22 | 16:07

Скопје танцов театар со претставата „Go figure it out” вечерва на фестивалот МОТ

Претставата „Go figure it out” на кореографката Адријана Данчевска ќе биде изведена вечер во Младинскиот културен центар во рамки на овогодинешната програма на МОТ. Данчевска...

Култура 11.11.22 | 09:03

Вечерва на МОТ „Можат ли птиците да се забавуваат“ на „Битеф театар“ и „Шопинг и факинг“ на Турскиот театар

Претставата „Можат ли птиците да се забавуваат?“ во режија на Никола Исаковиќ, продукција на „Битеф театар“ од Белград, ќе гостува вечерва во 20 часот во киното „Фросина“,...

Култура 10.11.22 | 10:25

Дуодрамата „Кислород“ на Народен театар Битола го отвора 47. издание на МОТ

Дуодрамата „Кислород“ на Народен театар Битола од Иван Вирипаев, а во режија на Иван Јерчиќ, вечерва во 20 часот во салата „25 Мај“ во Младинскиот културен центар (МКЦ)...

Култура 08.11.22 | 10:40

Арсов: Направивме уште еден програмски одличен фестивал со најмал буџет во последните 20 години

МОТ, еден од најстарите театарски фестивали во регионот со меѓународна програма, ќе се одржи од 10 до 19 ноември, со 23 продукции односно 25 програмски активности. Моќта...

Култура 06.11.22 | 10:04

47. Млад отворен театар во чест на еден од основачите – Љубиша Никодиновски Биш

Годинашното 47. издание на Младиот отворен театар – МОТ, еден од најстарите театарски фестивали во регионот со интернационална програма, ќе се одржи од 10 до 19 ноември,...

Култура 05.11.22 | 18:07

47. издание на МОТ е во чест на еден од основачите, Љубиша Никодиновски Биш

Четириесет и седмото издание на Младиот отворен театар – МОТ, еден од најстарите театарски фестивали во регионот со меѓународна програма, ќе се одржи од 10 до 19 ноември,...

Култура 07.10.22 | 14:37

МОТ од 10 до 19 ноември, објавен повик за учество на домашни продукции

Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје објави повик за учество на домашни продукции на меѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ), чие 47. издание...

Култура 08.12.21 | 14:15

Русе Арсов: Со многу ентузијазам го направивме ова физичко издание на МОТ и не згрешивме

Со претставите „Имагинарен, ти“ и Блерим Далишта и „Јовано, Јованке“ на Јована Зајкова заврши годинешново 46 – то издание на Млад отворен театар. Поделен во два блока,...

Култура 07.12.21 | 10:47

Претставите „Имагинарен, ти“ и „Јовано, Јованке“ вечерва на МОТ

Вечерва на програмата на 46. МОТ се претставите „Имагинарен, ти“ во режија на Блерим Дарлишта, која во 20 часот ќе се одигра на во МКЦ, сала Фросина Дардани е поранешен...

Култура 06.12.21 | 09:52

„Искричаво“, „Пандорината кутија: Наследството на ќерката“ и „Мајсторот за спомени“ вечерва на МОТ

Во рамките на програмата на МОТ, денеска, 6 декември (понеделник) на репертоарот се претставите: ИСКРИЧАВО / Скопје танцов театар (МКД), претстава во три дела, која во 19...

Култура 04.12.21 | 12:16

„Подготвено“, „Вистинскиот Запад“ и „Работи за кои не зборуваме“ денеска на МОТ

Во рамки на вториот блок од фестивалот Млад отворен театар, што се одржува од 2 до 7 декември, на денешниот репертоар се три претстави во Младинскиот културен центар и...

Култура 26.11.21 | 09:34

„Крај на светот“ е само изговор за мрзеливоста и немањето храброст да се дејствува

Колку сме ние одговорни за нашите животи, колку наметнатите вредности нè тераат да одиме против сопствената волја, колку длабоко сме потонати во патријархалните вредност...

Култура 25.11.21 | 11:07

Со „Вишнова градина“ на Турски театар в петок продолжува МОТ

Млад отворен театар (МОТ) продолжува в петок, со изведбата на „Вишнова градина“ на Турски театар. До крајот на првиот блок на МОТ кој ќе трае до први декември има уште...