Вечерва, скопската публика ќе може да ужива во звуците на обоа и харфа. Со почеток во 19.19 часот, ќе се одржи Концертот – Магија на музиката, а ќе настапат Васил Атанасов на обоа и Кохар Андониан на харфа (Бугарија).

Концертот ќе биде изведен во Салонот 19’19 во Културно-информативниот центар во Скопје. Ќе биде изведена следната програма:

• Аnonimus: Green sleeves

• Bach-Gounod: Ave Marija

• Anonimus: Lowe romance

• К.Salzedo: Song of the night

• B.Andre: Algues: 5 pieces for oboe and harp

• Е.Sattie: Gnoissenne 1

• B.Andres: Epices-Muscade,Pistashe,Cannela

• J.Jerman: Pastorales

(arr.V.Atanasov)

• Kалеш Анѓа: Народна

(arr.Vasil Atanasov)

• J.Rodrigo: Adagio from guitar Concerto”Aranjuez”

(arr. Atanasov – K.Andoniyan)

• J.Tomas: Minestreli

• A.Haselmans: Serenade melanholy

• A.L.Webber: Memory

(arr. Atanasov – Andonyan)

• Васил Атанасов В`чев: Песна и игра (премиерна изведба).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.