Селектирана и посочена како уменик со активност на интернационално ниво, Марија Павловска, e добитничка на престижната меѓународна награда ‘Донатело’ “ 1• International Prize Donatello “ на Фондацијата ‘Fondazione Effetto Arte’ во Палатата Боргезе во Фиренца, во присуство на колекционери, новинари, политичари и љубители на уметноста.

Церемонијата на доделувањето вклучува награда на статуа Донатело, на наградата Донатело и монографија со интервјуа, со длабински фокуси на современата уметност и многу повеќе, вклучувајќи и дела на селектираните автори.

Уметнички директор Fondazione Effetto Arte: Сандро Сарадифалко

Куратори: Салваторе и Франческо Русо

Престижната награда се доделува на оние уметници кои се истакнале по своето уметничко и стилско истражување.



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.