Директорите на Државниот архив и на НУ Музеј на македонската борба, д-р Емил Крстески и Даниела Николова, денеска потпишаа Протокол за соработка меѓу овие две институции.

Со потпишувањето на овој протокол, всушност, се проширува соработката во областа на историјата, културата, науката и образованието преку заеднички проекти и програми организирање изложби, промоции, советувања и конференции за афирмација на нашата историја” – изјави директорот на Државниот архив, д-р Емил Крстески по потпишувањето на овој Протокол.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.