Стручниот тим на музејот подготвува изложба на музејски раритети од фондот на Музејот на македонската борба за самостојност.

Почнуваме со исклучителните примероци на внимателно одбрано оружје и воена опрема претставено во нашата постојана поставка.

Салма, хелебарда, балтија, кременарка, везме… се дел од нашата селекција на најстари артефакти која може да ја истражите на линкот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.