Ознака: соработка
Македонија 06.11.22 | 15:59

Јаневска: Соработката на централната власт со општините е комплетно опструктивна

Весна Јаневска, претседател на комисија за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ на линковско вклучување од вториот ден на политичкиот саем на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека веќе...

Свет 27.10.22 | 10:01

Фон дер Лајен: ЕК е за соработка со Сунак за украинската криза и климатските промени

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен рече дека разговарала со новиот британски премиер Риши Сунак и дека е за соработка за прашања како што се...

Култура 09.09.22 | 21:44

Договор за соработка на писателите од Србија и Македонија

Претседателот на Друштвото на писателите на Македонија Христо Петрески и в.д. претседателот на Здружението на писателите на Србија Милош Јанковиќ, договорија на манифестациите...

Патувања 28.07.22 | 10:40

Потпишан меморандум за соработка помеѓу општина Вевчани и АППТ

Во просториите на општина Вевчани градоначалникот Спасе Кочовски и директорот на АППТ д-р Љупчо Јаневски потпишаа меморандум за соработка и дејствување во...

Балкан 25.07.22 | 20:58

Србија, Македонија и Албанија формираа работна група за соработка во енергетиката

Вицепремиерката на Србија и министер за рударство и енергетика, Зорана Михајловиќ, денеска во Тирана изјави дека министрите од Македонија и Албанија ја прифатиле...

Свет 20.03.22 | 08:40

ЕК ја прекина прекуграничната соработка со Русија и Белорусија

Европската комисија ги суспендираше сите проекти што земјите од ЕУ ги имаа со Русија и Белорусија, а кои се кофинансирани од фондовите на ЕУ, потврди еврокомесарката...

Економија 21.02.22 | 14:31

Ратификуван Договорот со Косово за соработка во туризмот

Во Собранието денеска e ратификуван Договорот за соработка во туризмот меѓу Владата на Република  Македонија и Владата на Република Косово, потпишан во Скопје, на 16...

Култура 25.01.22 | 11:24

Костадиновска Стојчевска: Со колегите од Бугарија ќе ги интензивираме контактите во сите сфери на уметноста

Со колегите од Владата на Република Бугарија, во работната група за култура, образование и наука, туризам, и младите и спортот работевме во конструктивна и отворена...

Култура 18.01.22 | 10:33

Државниот архив и Музеј на македонската борба потпишаа Протокол за соработка

Директорите на Државниот архив и на НУ Музеј на македонската борба, д-р Емил Крстески и Даниела Николова, денеска потпишаа Протокол за соработка меѓу овие две институции. Со...

Македонија 20.10.21 | 14:49

Мицкоски: Вратата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата е широко отворена и за Левица, и за сите други граѓани и партии

Јас ја отворив широко вратата и на ВМРО -ДПМНЕ и на Коалицијата „Обнова за Македонија“. Секој оној кој сака да види во една напредна, чесна, честита Македонија, во која...

Македонија 28.08.21 | 08:59

Договорена соработка на ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса и Алтернатива за локалните избори

За локалните избори е потврдена соработка помеѓу опозициските ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса и Алтернатива. Лидерите на трите партии, Христијан Мицковски, Зијадин Села и Африм...

Македонија 11.08.21 | 21:27

Амбасадорката Кејт Мари Брнз во ЦУК на средба со Ангелов и членовите на Главниот штаб за управување со кризи

Денеска попладне во ЦУК, директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, оствари средба со Амбасадорката на САД, Н.Е. Кејт Мари Брнз. Целта на средбата...

Економија 01.07.21 | 09:41

Арсовска: Има потенцијал за удвојување на трговската размена со Хрватска

Економската соработка со Хрватска има потенцијал за удвојување на трговската размена, при што отворени се можности за инвестиции од областа на индустриското производство,...

Црна хроника 01.06.21 | 15:35

Потпишан меморандум за разбирање меѓу обвинителствата за гонење на организиран криминал и корупција на Македонија и Албанија​

Основната јавна обвинителка од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска денеска оствари работна средба со својот...

Здравје 11.12.20 | 15:30

Соработка со Институт Гамалеја: АстраЗенека ќе комбинира делови од руската вакцина за да добие поголема ефикасност

Британско-шведската фармацевтска компанија АстраЗенека ја прифатила понудата од рускиот Институт Галамалеја за соработка со цел да се утврди дали нивните две вакцини...

Македонија 02.11.20 | 23:52

Мицкоски: Ќе соработуваме со партии на Албанците кои си држат до зборот, тоа не го гледам кај ДУИ

Мислам како опозиција, не само ние, тука морам да дадам пофални зборови и за останатите опозициони партии пред се мислам на коалицијата Алијанса на Албанците и Алтернатива,...

Свет 17.09.20 | 12:34

Кина вели дека ќе потпише договор за инвестиции во ЕУ „што е можно поскоро“

Кинеското Министерство за надворешна трговија и економска соработка во четвртокот соопшти дека Кина и Европската унија следната недела ќе одржат разговори во врска...

Здравје 24.05.19 | 17:01

Филипче и Храповиќ потпишаа Меморандум за разбирање, се зајакнува соработката со Црна Гора во областа на здравството

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Подгорица во рамки на официјалната посета и заедничка седница на Владата на Република Македонија и Владата...

Македонија 24.05.19 | 14:09

Македонија и Црна Гора потпишаа меморандум за соработка во заштитата на животната средина

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки и министерот за одржлив развој и туризам на Црна Гора, Павле Радуловиќ во рамки на одржувањето на...

Македонија 02.04.19 | 12:33

Во живо: Потпишување на меморандуми за соработка меѓу двете земји

Во моментов во Владата се потпишуваат меморандуми на заеднички документи на седницата на Високиот Совет за соработка со нашиот јужниот сосед. Во Владата штотуку завршија...