Ознака: музеј
Технологија 19.05.22 | 18:37

Битола прв град на Балканот и меѓу првите во Европа што ќе ги направи „видливи“ културно-историските споменици за слепите лица

По повод Меѓународниот ден на музеите – 18 Мај, професор д-р Игор Неделковски, проректор за наука на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ пред експертите на НУ Завод...

Технологија 12.05.22 | 13:48

Ова е музејот на иднината во Дубаи

Во Дубаи пред неколку месеци беше отворен „Музејот на иднината“. Во него се е спектакуларно, има технолошки атракции, анимации а поголем дел од реквизитите се направени...

Мода и убавина 18.04.22 | 15:28

Музејот на Викторија и Алберт со изложба и книга ја слави машката мода

Музејот на Викторија и Алберт во Лондон во март ја отвори својата голема изложба за машка мода, насловена „Модни мажествености: Уметноста на машката облека“, која ќе...

Култура 01.04.22 | 09:32

Пуштен во употреба Музејот посветен на Стејо Спасе

Во селото Глобочани, општина Пустец, почна со работа Музејот на Стерјо Спасе, познат албански писател со македонско потекло, родум од ова малопреспанско село. На свеченоста...

Култура 13.03.22 | 15:23

Прилепскиот музеј со 13 милиони денари за проекти, обезбедени средства и за новата поставка на Роднокрајното музичко творештво

Околу 13 милиони денари доби прилепскиот „Завод и музеј“ за годинашниве проекти од археологијата, од музејската, од заштитната и библиотечната дејност, како и за инвестиции. Како...

Култура 18.01.22 | 10:33

Државниот архив и Музеј на македонската борба потпишаа Протокол за соработка

Директорите на Државниот архив и на НУ Музеј на македонската борба, д-р Емил Крстески и Даниела Николова, денеска потпишаа Протокол за соработка меѓу овие две институции. Со...

Култура 27.10.21 | 09:04

Во Осло е отворен Музеј посветен на светски познатиот сликар Едвард Мунк

Во Осло е отворен Музеј посветен на светски познатиот норвешки сликар Едвард Мунк. Музејот е на 13 ката, со околу 200 оригинални негови дела и вкупно 26.000 експонати. Едвард...

Култура 09.10.21 | 12:08

Во Брисел се отвори спомен соба на Есма и Стево Теодосиевски, а во Македонија музејот пропаѓа

Додека во Македонија музејот на Есма и Стево Теодосиевски е хорор филм, во Брисел се отвори спомен соба на Есма и Стево Теодосиевски. Симеон Атанасовски за ММС вели дека...

Калеидоскоп Свет 05.10.21 | 11:48

Дански музеј исплати 72.000 евра за две празни платна

Музејот за модерна уметност „Кунстен“ во Алборг, Данска, плати 72.000 евра за две слики, но кустосите не го добиле баш тоа што го платиле. Имено, уметникот Јенс Ханинг, кој...

Балкан 22.09.21 | 09:30

Нов услов: Бугарија сега бара да ги промениме и музеите

Претседателот на Бугарија Румен Радев на средбата со комесарот за проширување Оливер Вархеи  не само што не го оменкна тонот кон Македонија туку и наметна ново барање. Според...

Вести 15.09.21 | 13:11

Музеите и историските локалитети во Охрид еднаш месечно ќе бидат со бесплатен влез

Објектите под ингеренција на Националната установа „Завод и Музеј – Охрид“ во периодот надвор од туристичката сезона еднаш месечно ќе бидат слободни за посета, односно...

Култура 15.08.21 | 17:33

Никола Деребан: Музејот за филигран на Вангел Деребан во Охрид претставува уникатен објект од непроценлива македонска вредност

Филигранот претставува уметност, еснаф, богатство и култура на еден народ. Вангел Деребан живееше за да твори и да покаже на светот колку е богат духот на Македонецот...

Калеидоскоп 14.08.21 | 21:37

Охрид доби Музеј со работилница за филигран на Вангел Деребан

На местото каде што некогаш се наоѓаше работилницата на мајсторот Вангел Деребан вечерва во чаршијата во Охрид е отворен музеј посветен на филигранот, место каде што...

Култура 13.08.21 | 15:37

Се отвора Музеј на филигран – Вангел Деребан во Охрид

Свеченото отворање на возобновената работилница на филигранот и Музеј на Вангел Деребан во Охрид ќе се случи утре на местото на работилницата на Деребан во охридската...

Свет 24.03.21 | 12:25

 „Бункер 703“: Телефонот на Сталин и документите од Студената војна туристичка атракција

Во центарот на Москва на длабочина од 43 метри се наоѓа  „Бункер 703“. Тоа било место каде руското министерство за надворешни работи ги чувало своите тајни архиви од...

Свет 10.10.20 | 09:21

Ермитаж ги отвори вратите по пандемијата: Прима по 4.000 посетители на ден

Најголемиот музеј во Санкт Петербург и во Русија, Ермитаж, повоторно е отворен по прекинот на работа поради пандемијта и прима по 4.000 посетители дневно. Генералниот...

Технологија 21.09.20 | 09:51

Единствената преостаната лабораторија на Никола Тесла во САД ќе стане музеј

Варденклиф, единствената преостаната лабораторија на Никола Тесла, што се наоѓа на Лонг Ајленд (САД), е на чекор до нејзино претворање во Музеј Тесла, изјави директорот...

Балкан 21.08.20 | 14:17

Ердоган претвори уште една поранешна истанбулска црква во џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска издаде декрет, со кој историскиот музеј Карије во Истанбул, кој е поранешна православна црква, се пренаменува во џамија,...

Балкан 14.07.20 | 15:28

Аја Софија ќе биде отворена за посетители кога нема молитви, христијанските мозаици остануваат

Истанбулската знаменитост Аја Софија, која од музеј е пренаменета во џамија, ќе биде отворена за посетителите кога во неа нема да се одржуваат молитви, а христијанските...

Балкан 09.07.20 | 11:03

Хуриет: Државниот совет одлучил – „Света Софија“ станува џамија!?

„Света Софија станува џамија – тоа е одлуката, што ја донел Државниот совет на Турција, пишува новинарот на турскиот весник „Хуриет“, Абдулкадир Селви, познат по...