Економските политики на владата на СДСМ и ДУИ предизвикуваат економска катастрофа, вели опозицијата.

Три години по ред индексот на бројот на работници во индустријата се намалува и тоа почнувајќи од 2019-та година кога е намален за 1,6%, па во 2020 година кога е намален за 4,6%, па во 2021 година кога е намелен за 2,4%, се до почетокот на 2022 година кога е намален дополнително за 2,4%.

Ова покажува дека реалниот сектор, стопанството и индустријата се во слободен пад. Затоа Македонија има најнизок раст на БДП во споредба со сите земји во регионот во 2021 година.

Дополнителен поразителен параметар за тоа како ја завршивме 2021 години е нивото на странски директни инвестиции.

Приливот на странски директни инвестиции по глава на жител ја закова Македонија на дното во споредба со земјите од регионот. Албанија има 364 евра по жител СДИ, Србија има 560 евра по жител СДИ, Косово има 396 евра по жител СДИ, а Македонија ја заврши годината само со 251 евро по жител СДИ. Ова за жал е лош тренд кој ги следи сите години од власта на СДСМ и ДУИ. Македонија е убедливо најлошата земја по странски инвестиции во време на нивната власт.

Затоа македонската економија пропаѓа, а долгот галопирачки расте. Оваа неодговорна и недомаќинска власт го искачи долг на 61% од БДП или во пари ја надмина психолошката бариера од 7 милијарди евра и што е пострашно уште повеќе ќе расте“; се вели во соопштението.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.