Ознака: инвестиции
Свет 17.09.20 | 12:34

Кина вели дека ќе потпише договор за инвестиции во ЕУ „што е можно поскоро“

Кинеското Министерство за надворешна трговија и економска соработка во четвртокот соопшти дека Кина и Европската унија следната недела ќе одржат разговори во врска...

Свет 16.07.20 | 23:30

Гугл планира да инвестира 10 милијарди американски долари во Индија

Гугл соопшти дека планира да инвестира 10 милијарди американски долари во Индија во наредните години, објавија „Волстрит журнал“ и „Фајненшл тајмс“. Гугл има намера...

Македонија 09.07.20 | 22:45

Мицкоски: Нам ни треба робусна реализација на капиталните инвестиции за да има повеќе пари во стопанството

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување на телевизија 24, потенцираше дека буџетскиот дефицит во Македонија за првите шест месеци е над 26...

Економија 09.07.20 | 21:10

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше во...

Економија 06.07.20 | 22:27

Мицкоски: На првиот ден во Владата ќе објавам три големи интернационални инвестиции

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави три големи интернационални инвестиции во првите 100 дена откако ќе ја преземе власта кои ќе ги соопшти уште на...

Свет 23.06.20 | 12:46

ЕУ и Кина без ниту еден договор за инвестиции оваа година

Веројатно е дека договорот за инвестиции меѓу Европската унија и Кина нема да биде постигнат во 2020 година, рече во вторникот претседателот на Стопанската комора на...

Македонија 06.03.20 | 09:35

ВМРО ДПМНЕ се обврзува на инвестиции во културата и квалитетно образование

ВМРО ДПМНЕ се обврзува на зголемување на средствата во образованието од 3.7% на 5% од БДП. По победата на 12-ти април следуваат пакет мерки за квалитетно образование и целосна...

Економија 02.03.20 | 10:58

Капиталните инвестиции на мизерни 1.67%: Ветените болници, училишта и градинки остануваат само ветувања на хартија

Реализацијата на државните инвестиции во Република Македонија целосно потфрли, согласно објавените податоци на Министерството за финансии. Продолжува рекордно ниското...

Економија 18.02.20 | 12:02

Мицкоски вети 300 милиони евра во градба на водоводи и канализацони системи и нови евтини авиолетови до главните аеродроми

На денешната прес-конференција, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се осврна на мерките за градежен бум и вети 300 милиони евра во градба на водоводи и канализациони...

Економија 18.02.20 | 12:00

Мицкоски со пакет мерки за инфраструктурен бум, нов автопат Велес-Битола, да нема неасфалтиран регионален пат

Главниот фокус ќе биде она каде сега сме најслаби, а тоа е економијата. Таа е фундаментот за добриот живот. Нема развиена економија без добра инфракструктура. Ќе промовирам...

Економија 19.12.19 | 16:52

Анѓушев: Владата го раскинала договорот за Иловица бидејќи имала право на тоа и нема да плаќа обесштетување

Вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска одговарајќи на новинарско прашање за можноста државата да плаќа отштета на Еуромакс ресурси откако со одлука на Владата еднострано...

Македонија 02.11.19 | 22:53

Заев: Се грижиме да има добра живејачка во нашата држава

Премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил напиша: Ги инвестираме парите назад кај граѓаните – за да има подобар живот во Северна Македонија! После две и пол години...

Економија 17.10.19 | 22:11

Aнѓушев: 120 компании во следниот период ќе инвестираат 230 милиони евра

Годинава преку Законот за финасиска поддршка вкупно 120 компании пријавиле дека во следниот период ќе инвестираат 230 милиони евра, од кои само во првата година веќе инвестирани...

Економија 10.10.19 | 10:26

Во корумпирана држава не доаѓа „Фолксваген“

Престижниот Блумберг објави дека „Фолксваген“ и официјално ќе инвестира во Турција. Исто така, објави дека Македонија воопшто не влегла во финална фаза на одлука....

Економија 28.09.19 | 22:38

Најави за инвестиции има, ама не и инвестиции: Поразителни 55,6 милиони евра се слеале во првото полугодие

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски...

Економија 29.08.19 | 23:18

Госпоѓава е министерка на Заев, гледај Македонијо!

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев на социјалните мрежи го сподели видеото со министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска во врска со новите странски...

Економија 15.08.19 | 10:30

Заев до дијаспората: Инвестирајте во земјата

Премиерот Зоран Заев и министерот без ресор задолжен за дијаспора Едмонд Адеми синоќа се сретнаа со повеќе претставници на нашата дијаспора, кои живеат во Италија,...

Македонија 06.08.19 | 21:08

Заев: Следува инвестициски циклус од околу 5 милијарди евра

Премиерот Зоран Заев преку „Фејсбук“ најави големи инвестиции во инфраструктурата, земјоделието, енергетика. Според Заев, следува инвестициски циклус од околу 5...

Свет 06.06.19 | 15:35

Топ 10 европски држави по странски инвестиции

Првите 10 европски земји според голем број странски директни инвестиции се Велика Британија, Франција, Германија, Шпанија, Белгија, Полска, Турција, Холандија, Русија...

Свет 25.05.19 | 19:40

Трамп ги повика јапонските компании да инвестираат во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика јапонскиот деловен светда ги зголеми инвестициите во САД, прекорувајќи ја Јапонија поради значајниот суфицит кој...