Ознака: инвестиции
Скопје 22.03.23 | 17:21

Костовски: Задоволните лица на граѓаните се нашиот најголем мотив

ЗАДОВОЛНИТЕ ЛИЦА НА ГРАЃАНИТЕ СЕ НАШИОТ НАЈГОЛЕМ МОТИВ Денес во Љуботен дадениот збор кон аџија Зејнула, аџија Селим, Расим, Самет, Мухамет но и кон сите граѓани на оваа...

Македонија 02.03.23 | 18:15

Ковачевски: Ние сме стабилна и безбедна дестинација, ги охрабрувам американските компании да инвестираат кај нас

Премиерот Димитар Ковачевски денеска остварил средба со претставници од американската бизнис заедница, кои имаат интерес за инвестирање во Македонија. Како што соопшти...

Балкан 24.02.23 | 12:10

Српската влада преговара со „Мерцедес“, „Рио Тинто“ и европска финансиска институција за изградба на фабрика за електрични автомобили

Српската влада преговара со германскиот автомобилски гигант „Мерцедес“, австралиско-британската компанија „Рио Тинто“ и европска финансиска институција за реализација...

Македонија 22.02.23 | 19:21

Коцевски: Дијаспората не инвестира во Македонија затоа што не владеат правдата, редот и законите

Преку пример ќе кажам како оди разговорот доколку некој нашинец сака да инвестира во Македонија. Доаѓа некој нашинец со некој од скапо платените советници на владата...

Македонија 02.02.23 | 15:00

Николоски: Општина Битола годинава со најголем буџет за капитални инвестиции, најмногу средства за инфраструктурата, тоа што им треба на граѓаните

Прво да се заблагодарам на присуството, како што кажа градоначалникот денеска сме во работна посета на Битола и навистина има што да се види, рече денеска Александар...

Македонија 05.01.23 | 11:09

Мицкоски: Мега инвестиции во Велес од 200 милиони денари, по повеќе децении градот ќе добие современ затворен пазар

Мега инвестиции во Велес од 200 милиони денари, по повеќе децении градот ќе добие современ затворен пазар

Економија 28.11.22 | 12:10

Бесими: ЕБОР продолжува со силната поддршка за реализација на капиталните инвестиции

Реализацијата на проектите, како и продолжување на соработката помеѓу Владата и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), беа тема на денешната средба на министерот...

Македонија 10.11.22 | 11:37

Мицкоски: Се инвестира во спортот и во културата во сите општини од Пелагонискиот регион!

Се градат улици, канализации, се инвестира во спортот и во културата во сите општини од Пелагонискиот регион!, напиша на својот фејсбук профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Економија 25.10.22 | 13:20

Ковачевски: Нови инвестиции и добро платени работни места се потврда за успешните владини политики и во услови на светска криза

Новата инвестиција за која денеска сме овде ќе биде вредна 30 милиони евра, a новиот производствен капацитет ќе биде пополнет со уште најмалку 100 нови работни места. Ова...

Свет 11.07.22 | 15:01

Странските инвеститори ќе и донесат на Франција 6,7 милијарди евра

На Форумот „Изберете ја Франција“ што се одржува во замокот Версај ќе бидат презентирани странски инвестиции, што на земјата ќе и донесат 6,7 милијарди евра и 4.00 постојани...

Економија 29.03.22 | 10:50

ВМРО-ДПМНЕ: Три години по ред опаѓа бројот на вработени во индустријата, а дополнително сме на дното по странски инвестиции во регионот

Економските политики на владата на СДСМ и ДУИ предизвикуваат економска катастрофа, вели опозицијата. Три години по ред индексот на бројот на работници во индустријата...

Економија 22.03.22 | 13:44

Стратешките проекти и влез на инвестиции од ОАЕ теми на дводневните состаноци на Бесими со Фондот за развој на Абу Даби

Проекти кои се приоритетни за Владата на РС Македонија и кои имаат придонес во економскиот развој и можностите за нивно финансирање и унапредување на соработката со...

Економија 08.02.22 | 15:20

Македонија ја губи битката за странските инвестиции во регионот

Ограничен потенцијал за трговска размена, нееднаква распределба на придобивките и загубите по ЕУ интеграцијата и неусогласеност во градењето стратегии за привлекување...

Македонија 16.01.22 | 12:57

Димоски: Заради корупцијата Македонија со најниско ниво на странски инвестиции во регионот

Науката покажала дека во време на економски кризи, за да си го спасат стопанството, државите се насочуваат да инвестираат во капитални инвестиции, кои вклучуваат изградба...

Свет 26.11.21 | 10:16

Основани повеќе од 3.500 компании: Кинеските инвестиции во Африка надминаа 43 милијарди долари

Вкупното ниво на кинески директни инвестиции во Африка до крајот на 2020 година надминале 43 милијарди долари, се наведува во Белата книга со наслов „Кина и Африка во новата...

Економија 02.11.21 | 16:27

Бесими: Во 2022 со Буџетот капиталните инвестиции повисоки од дефицитот и историски на највисоко ниво

Продолжување на грижата за заштита на здравјето на населението, многу повеќе капитални инвестиции, редовна и навремена исплата на плати, пензии и социјални надоместоци,...

Балкан 19.10.21 | 14:07

Странски компании и граѓани вложиле 524,44 милиони евра во Црна Гора, најмногу од Русија

Вкупните инвестиции на странски државјани и компании во Црна Гора во периодот од јануари до август годинава изнесуваат 524,44 милиони евра, покажуваат прелиминарните...

Економија 14.10.21 | 13:28

Битиќи: Создаваме поволна и предвидлива бизнис клима, Македонија и регионот се одлична дестинација за инвестирање

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес учествуваше на панелот...

Економија 15.09.21 | 09:33

Бислимоски: Владите во регионот мора да продолжат со инвестиции во енергетскиот сектор

Само преку одговорно менаџирање со енергетските капацитети, може да се амортизираат сложените состојби на пазарот, порача претседателот на Регулаторната комисија...

Економија 12.09.21 | 14:00

Заев се појави за да се пофали за инвестиции, вработувања и повисоки плати

Владата продолжува со посветена работа и добри економски политики за подигнување на животниот стандард, инвестициите, вработувањата и повисоките плати го менуваат...