Компаниите платите ги поминуваат преку УЈП и ние имаме целосна контрола врз исплатата на минималната плата. Вака рече вечерва во Клик Плус директорката на УЈП Сања Лукаревска.

Таа рече дека сите оние кои требало, а не исплатиле минимална плата веќе добиел опомени.

Директорката на УЈП рече дека има зголемување во наплатата на даноците.

Таа потенцираше дека 70% од даноците се влеваат во буџетот, а зголемената наплата рече дека е доказ за солидно завршената работа во УЈП.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.