Ознака: сања лукаревска
Македонија 21.04.24 | 13:05

Лукаревска: Имаме јасен план за модернизација и на образованието и на здравството

Нашата определба е европска Македонија, зашто сакаме европско образование и европско здравство за сите граѓани. Доброто образование е гаранција за добра, перспективна...

Економија 20.04.24 | 13:18

Лукаревска: Во следните четири години ќе ја зајакнеме домашната економија со јавни инвестиции од 3,5 милијарди евра

Носителката на листата за пратеници на СДСМ во Третата изборна единица, Сања Лукаревска, во изјава за медиумите во Кочани, изјави дека ќе продолжат да работат на зајакнување...

Македонија 19.04.24 | 21:41

Лукаревска: СДСМ не е создаден за поделби, за кавги, за лаги и навреди

Пред нас се исклучително важни избори, можеби и најважни досега, важен е континуитетот. Зашто се покажа дека иднината на Македонија не ја разбираат сите исто. Некои...

Македонија 18.04.24 | 22:49

Лукаревска: Само кога СДСМ победува, победници се и државата и граѓаните

Важноста на овие избори не е во тоа дали ќе ги задржиме нашите позиции туку да ја сочуваме државата, нејзината стабилна и предвидлива иднина. СДСМ е силна, голема, моќна...

Македонија 05.04.24 | 23:04

Лукаревска: СДСМ е посветена на европската иднина на државата

Ние сме посветени на европската агенда, бевме премногу посветени и на она што го завршивме успешно, а тоа е дека Македонија денес е членка на НАТО и тоа беше нашиот главен...

Македонија 03.04.24 | 19:57

Ковачки: Лукаревска носителот во третата изборна единица е покровител на рекетот и криминалот во државата преку повратот на ДДВ-то

Во вечерашното издание на дневникот на Сител ТВ во тема на денот гостуваше членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на пратеници во третата изборна единица Драган...

Македонија 01.04.24 | 19:49

Проф д-р Јаневска: Лукаревска е во право – Иднината на Македонија со СДС е комплетно предвидлива и значи комплетна пропаст

Проф д-р Весна Јаневска ја коментира изјавата на потпретседателката на СДСМ, Сања Лукаревска, дека „граѓаните знаат дека СДСМ е опција за безбедна, сигурна и предвидлива...

Македонија 21.03.24 | 13:53

Ковачевски ја потврди само Лукаревска за носител на листа, другите не ги открива

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски ни денеска, два дена пред партискиот конгрес, не ги откри имињата на носителите на листите за парламентарните избори. Само...

Македонија 18.03.24 | 16:18

Проблеми во СДСМ – несогласување околу носителите на пратеничките листи

Партиите треба да ги достават изборните листи до Државната изборна комисија до 2 април, со што расте притисокот врз партиите да ги привршуваат комбинациите пред да ги...

Македонија 24.02.24 | 19:37

Лукаревска: Поголеми плати и продолжување на концептот за повеќе пари кај граѓаните и во новата програма на СДСМ

Заменик-претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска, во емисијата „Агенда 35“ на МТВ изјави дека нејзината партија ќе продолжи со политиките за враќање на парите назад...

Македонија 04.02.24 | 13:58

Лукаревска вели дека спречиле даночна измама на нафтени компании, ВМРО-ДПМНЕ и одговори дека е најнеуспешната директорка на УЈП

За какви инвестиции зборува Лукаревска, 7 години една шајка не заковаа, државата ја уништија и запустија.Со најголеми буџети од над 5 милијарди, 7 години не можат да го...

Македонија 28.01.24 | 20:16

Лукаревска: Уште немаме конечна одлука за тоа дали ќе одиме на заедничка листа

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска денеска во „Отвореното студио“ на ТВ21 истакна дека се уште немаат став околу тоа дали ќе одат со заеднички листи со...

Македонија 24.01.24 | 09:25

Лукаревска наместо да поднесе кривична пријава до фирмите за криминал тежок над 22 милиони евра, таа ги става на листа на должници

Фирмите Актико, потоа Окитна и Хантонос, потоа Хант Осој, Лукаревска ги ставила на листа на должници, место да поднесе кривични пријави за криминал тежок над 22 милиони...

Македонија 23.01.24 | 13:17

Зошто Лукаревска не поднесе кривична пријава, туку фирмите ги става на листа на должници?

Лукаревска преку УЈП признава дека им се случил криминал од над 22 милиони евра пред нос и дека ништо не преземале. Лукаревска јавно вели дека на адреси на фирмите нема...

Македонија 23.01.24 | 09:09

Лукаревска да не ја манипулира јавноста и да признае дека УЈП исплатила 22 милиони евра на две фирми од струмичко по основ на фиктивни фактури за поврат на ДДВ

Лукаревска да не ја манипулира јавноста и да признае дека УЈП под нејзино раководство исплатило 22 милиони евра на две фирми од струмичко по основ на фиктивни фактури...

Македонија 22.01.24 | 13:11

Ако се било фиктивно од кого и за што Лукаревска ќе наплаќа данок, освен ако не се тоа парите дадени за поврат на ддв?

Почитувани, со исплата кон две фирми од УЈП буџетот е посиромашен за над 22 милиони евра, исплатени како поврат на ДДВ, а се работи за криминал. Залудни се обидите на Сања...

Економија 22.01.24 | 09:14

Лукаревска се препелка во струмичко-косовскиот скандал со поврат на ДДВ тежок 22 милиони евра

Лукаревска се препелка струмичко-косовскиот скандал со поврат на ДДВ тежок десетици милиони евра. Излегуваат нови документи кои говорат за сериозен милионски криминал...

Македонија 21.01.24 | 09:57

УЈП и Лукаревска нека не кажуваат „гачки“: Како дозволиле скоро отворена компанија да побарува 11 милиони евра поврат на ДДВ, а истата да плати данок од само неколку илјади евра

Струмичка компанија АКТИКО регистрирана во 2022 година за трговија со текстил на големо, по само три месеци има побарување до УЈП за поврат на ДДВ од 10,5 милиони евра, за...

Македонија 20.01.24 | 18:45

Лукаревска: Ја работиме победничката програма на СДСМ за новиот мандат од 2024-та

Заедно со претседателите на партиските комисии ја работиме победничката програма на СДСМ за парламентарните избори, рече заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска...

Македонија 15.01.24 | 22:58

Лукаревска: Нема никаков ултиматум од поранешниот претседател на СДСМ кон актуелниот лидер на партијата

Потпретседателката на СДСМ Сања Лукаревска ги демантираше информациите во дел од медиумите дека поранешниот лидер на партијата Зоран Заев му дал ултиматум на актуелниот...