Ознака: УЈП
Македонија 04.02.24 | 13:58

Лукаревска вели дека спречиле даночна измама на нафтени компании, ВМРО-ДПМНЕ и одговори дека е најнеуспешната директорка на УЈП

За какви инвестиции зборува Лукаревска, 7 години една шајка не заковаа, државата ја уништија и запустија.Со најголеми буџети од над 5 милијарди, 7 години не можат да го...

Економија 26.01.24 | 10:02

УЈП: Поради надградба во системот можни се прекини во работењето на Мој ДДВ

Управата за јавни приходи ги информира даночните обврзници и корисниците на електронските услуги на системот е – персонален данок, дека се врши надградба на системот...

Економија 25.01.24 | 15:03

Продолжување на рокот за поднесување ДДВ-04 пријави поради надградба на системот е-ПДД

Управата за јавни приходи ги информира даночните обврзници и корисниците на електронските услуги на системот е – Персонален данок, дека врши надградба на системот...

Економија 25.01.24 | 14:47

Важно соопштение од УЈП за апликацијата МојДДВ

Управата за јавни приходи (УЈП) ги информира даночните обврзници и корисниците на електронските услуги на системот е – Персонален данок, дека врши надградба на системот...

Македонија 24.01.24 | 09:25

Лукаревска наместо да поднесе кривична пријава до фирмите за криминал тежок над 22 милиони евра, таа ги става на листа на должници

Фирмите Актико, потоа Окитна и Хантонос, потоа Хант Осој, Лукаревска ги ставила на листа на должници, место да поднесе кривични пријави за криминал тежок над 22 милиони...

Економија 23.01.24 | 12:34

Стоилковски: Зошто Лукаревска не поднесе кривична пријава, туку фирмите ги става на листа на должници?

Лукаревска преку УЈП признава дека им се случил криминал од над 22 милиони евра пред нос и дека ништо не преземале, истакна на денешната прес-конференција портпаролот...

Македонија 23.01.24 | 09:09

Лукаревска да не ја манипулира јавноста и да признае дека УЈП исплатила 22 милиони евра на две фирми од струмичко по основ на фиктивни фактури за поврат на ДДВ

Лукаревска да не ја манипулира јавноста и да признае дека УЈП под нејзино раководство исплатило 22 милиони евра на две фирми од струмичко по основ на фиктивни фактури...

Македонија 21.01.24 | 13:09

СДСМ ја брани директорката на УЈП дека немало поврат на ДДВ

ДПМНЕ лаже и продолжува да се заплеткува во сопствените ,,гачки”.Стоилковски лаже и се заплеткува во сопствените гачки. Фатени како изнесуваат невистини, дека износот...

Македонија 21.01.24 | 12:47

УЈП да каже како ќе наплати 12,2 милиони евра поврат на ДДВ, ако сопственикот на „Хантонос“ не постои?

Продолжуваме со изнесување на вистината за криминалот тежок над 22 милиони евра, пари од УЈП извлечени преку поврат на ДДВ. Лукаревска не ја говори вистината дека спречила...

Македонија 21.01.24 | 09:57

УЈП и Лукаревска нека не кажуваат „гачки“: Како дозволиле скоро отворена компанија да побарува 11 милиони евра поврат на ДДВ, а истата да плати данок од само неколку илјади евра

Струмичка компанија АКТИКО регистрирана во 2022 година за трговија со текстил на големо, по само три месеци има побарување до УЈП за поврат на ДДВ од 10,5 милиони евра, за...

Економија 20.01.24 | 16:45

УЈП нема вратен поврат на ДДВ кон фирмите за кои зборуваше опозицијата

Управата за јавни приходи ги демантира наводите на ВМРО ДПМНЕ, кои денеска прес-конференција ги изнесе портпаролот Наум Стоилковски. Во однос на посочените даночни...

Економија 20.01.24 | 12:59

Стоилковски со докази: Лага е дека е спречен криминал за поврат на ДДВ, исплатени се 22 милиони евра пред носот на Лукаревска

Во рака држам документи за исплатени најмалку 22 милиони евра од УЈП по основ на поврат на ДДВ, а всушност се работи за криминал. Се работи за добро разработена шема на...

Црна хроника 16.01.24 | 16:53

Финасиската полиција врши истрага во нафтените компании што со лажни фактури сакале да украдат пари од државата

Управата за финансиска полиција денеска соопшти дека доставила Известување до надлежното јавно обвинителство во врска со информациите со кои располага до овој момент...

Економија 15.01.24 | 16:23

Стоилковски: УЈП да одговори кои се фирмите блиски до власта каде што завршиле парите?

Добро е што УЈП признава дека имало криминал со поврат на ДДВ, со којшто се испумпуваат пари од државната каса, но страшното е тоа што го признаа дури откако беше обелоденето...

Економија 15.01.24 | 14:13

УЈП да одговори кои се фирмите блиски до власта каде што завршиле парите?

Добро е што УЈП признава дека имало криминал со поврат на ДДВ, со којшто се испумпуваат пари од државната каса, но страшното е тоа што го признаа дури откако беше обелоденето...

Економија 15.01.24 | 12:37

Oткако беа посочени дека „замижале“: УЈП се пофали дека спречиле измама со поврат на ДДВ од над 160 милиони денари на нафтени компании

Управата за јавни приходи денеска објави детали за начинот на кој нафтени компании со лажни фактури сакале да добијат поврат на ДДВ и исплати по основ на Данок на личен...

Македонија 15.01.24 | 08:48

Зошто Лукаревска не го спречила милионскиот криминал во УЈП?

Зошто Лукаревска не го спречила милионскиот криминал, како УЈП не проверила дека лажно и фактурираат мрежа од фирми?Срамота е Лукаревска, како директор на УЈП, а воедно...

Економија 14.01.24 | 18:27

УЈП: Институциите постапуваат за случајот со злоупотреба на даночниот систем

Управата за јавни приходи (УЈП) ги демантира наводите кои денеска ги изнесе опозициската ВМРО-ДПМНЕ оти УЈП не постапила или воопшто немала увид во случајот со мрежа...

Економија 10.01.24 | 13:58

Зголемен бројот на должници кои не платиле данок, вкупниот нето долг 164 милиони евра

Управата за јавни приходи ја објави најновата листа на должници кои не ги подмириле даночните обврски. Според објавените податоци, зголемен е бројот на должници и кај...

Економија 28.12.23 | 10:29

Претпразнично без плата откако цела недела е паднат системот во УЈП

Големи редици за поднесување плата се создадоа денеска во Управата за јавни приходи (УЈП) откако цела недела не работи системот за електронско поднесување на платите,...