Ознака: УЈП
Македонија 05.08.22 | 08:53

УЈП и Финансиската полиција рекератски дувла, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Од препукувањата на обвинителката за организиран криминал Вилма Рускоска и првиот човек на Финансиската полиција Арафат Муареми полека излегува на виделина сето она...

Економија 01.08.22 | 15:44

УЈП: Апелираме да не се шпекулира со непотврдени информации и бројки, во тек е постапка пред надлежни институции и секоја шпекулација може да нанесе штета

Во врска со неколку објави на медиуми под наслов ,,Во обвинителство се води предистрага за можна измама со фиктивна наплата на ДДВ „вредна“ над 90 милиони евра,, информираме...

Економија 01.08.22 | 11:54

Неколку фирми дел од измама тешка над 90 милиони евра преку ДДВ, предистражна постапка за УЈП

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција потврдува за МКД.мк дека се води предистражна постапка за наводна измама со фиктивна наплата...

Економија 25.07.22 | 17:01

Ажурирањето на апликацијата „МојДДВ“ создаде гужви пред апаратите за скенирање сметки во УЈП

Ажурирањето на апликацијата за скенирање фискални сметки „МојДДВ“ направи турканици и редици пред апаратите за читање на бар-кодови во просториите на УЈП. Како што...

Црна хроника 18.07.22 | 18:38

Измама: Ги лажел дека работи во УЈП и оти ќе им го намали долгот

Изминативе денови непознато лице лажно се претставувало дека работи во Управата за јавни приход како одговорно лице за наплата на долгови и барало пари од даночни обврзници...

Црна хроника 06.07.22 | 15:26

Приведен инспектор на УЈП

Приведен е Ј.К.(63) од Скопје, вработен како инспектор во Управата за јавни приходи. По преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка...

Економија 09.06.22 | 22:37

УЈП презема мерки за присилна исплата на минималната плата

Компаниите платите ги поминуваат преку УЈП и ние имаме целосна контрола врз исплатата на минималната плата. Вака рече вечерва во Клик Плус директорката на УЈП Сања...

Економија 13.05.22 | 10:14

Крупни лица блиски до власта вмешани во аферата УЈП

Обвинителството и МВР молчат за скандалот во УЈП тежок 20 до 30 милиони евра, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Очигледно се обидуваат да го забошотат или пак да го сведат на ситни...

Македонија 12.05.22 | 14:55

Ако МВР не ги каже функционерите од СДСМ и ДУИ вмешани во аферата УЈП, ние ќе ги кажеме

Организирана група која злосторнички се здружила и лесно ги крадела граѓаните, односно го оштетила Буџетот. А, според наши информации некаде помеѓу 20-30 милиони евра....

Економија 12.05.22 | 12:42

Преку фиктивни фактури и фирми испумпани до 30 милиони евра како поврат на ДДВ од УЈП

На повидок е нов скандал на владата на СДСМ и ДУИ тежок до 30 милиони евра. Владата ги злоупотребува институциите за профит на блиски луѓе до врвот на СДСМ и ДУИ, велат...

Економија 11.05.22 | 22:03

Преку фиктивни фактури и фирми се правел криминал со поврат на ДДВ во УЈП

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашната „Топ тема“ најави избивање на уште една афера, тешка 20 до 30 милиони евра, поврзана со повратот на ДДВ за компаниите. Потенцијална...

Економија 07.05.22 | 13:12

Над 25.000 работници уште не зеле плата за март

Над 25.000 работници во земјава се уште не ја зеле мартовската плата- покажуваат податоците на Управата за јавни приходи кои ги побара Телма. Биле вработени во речиси 11.000...

Црна хроника 18.04.22 | 13:38

УЈП тргна против казината во Гевгелија

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција во соработка СВР Струмица и Управата за јавни приходи вчера извршиле контрола во повеќе казина и автомат...

Економија 24.03.22 | 13:00

Се огласи маркет „Кипер“ откако беше запечатен со жолти ленти на УЈП

Ве известуваме дека во маркетите Киппер во тек е редовна контрола од страна на инспекторатот. Заради создавање на услови за работа на горенаведените надлежни службеници,...

Економија 24.03.22 | 12:44

УЈП влезе и во „Кипер“, маркетите запечатени додека инспекторите контролираат

Маркети на ланецот „Кипер“ во Скопје, но и во други градови во државата, вечерва се запечатени со жолти ленти на УЈП, додека трае пописот и контролата на инспекторите...

Економија 23.03.22 | 14:02

УЈП: Завршија контролите во КАМ, нема затворен објект, под лупа и други маркети, законот мора да се почитува

Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека завршија контролите на терен во „КАМ“ и ниту еден маркет не е затворен, ниту до овој момент се изречени казни кон овој даночен...

Економија 22.03.22 | 17:12

Инспектори на УЈП во контрола на „КАМ“, маркетите биле запечатени бидејќи синоќа е прекинат пописот

UJOИнспектори на Управата за јавни приходи вршат контрола во маркетите на „КАМ“ која е насочена кон утврдување на фактичката состојба на залихите во магацин со книговодствената...

Економија 22.03.22 | 11:59

УЈП пушти повеќе од 300 инпектори во КАМ: Многу маркети утрово запечатени

Утрово голем број маркети беа запечатени со жолти ленти и пломби на коишто пишува дека е затворено од Управа за јавни приходи. Вчера во гостувањето во емисијата Топ...

Економија 19.03.22 | 18:25

ВМРО-ДПМНЕ: УЈП удри по ситните трговци, затвора мали продавници, додека големите никој не ги чепка

Изминатите неколку дена УЈП предводено од партискиот кадар на СДСМ, Сања Лукареска врши брутална хајка врз најситните трговци и продавници, додека големите трговци...

Македонија 18.03.22 | 13:25

Додека бизнисмените даваа изјава кај Русковска, УЈП им вршеше претреси, затоа пријавија откако ме уапсија во „Рекет“

Обвинетиот Бојан Јовановски во завршните зборови во случајот „Меѓународен сојуз“ посочи и дека двајцата бизнисмениСилјан Мицевски и Ардијан Амзоски имале поинтензивна...