Ознака: минимална плата
Економија 03.04.21 | 16:41

Шахпаска објави колку ќе изнесува минималната плата годинава

Минималната плата годинава ќе биде над 15.000 денари, вели министерката за труд и социјала Јагода Шахпаска. Таа додека дека минималната плата годинава ќе биде 15.194 денари. „За...

Економија 01.04.21 | 12:53

Битиќи: Сега не е моментот да се зголеми минималната плата на 18.000 денари

Минималната плата сè уште не е достоинствена и кога економските услови ќе бидат добри ќе работиме да ја зголемиме и до 18.000 денари, но сега не е моментот. Само пред три...

Економија 26.03.21 | 19:49

Министерство за труд: Тврдењата на ССМ се неосновани, до крајот на месецов ќе се изврши усогласување на минималната плата

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ја демантира изјавата на Сојузот на Синдикати на Македонија во која тврди дека усогласувањето на минималната плата...

Економија 19.03.21 | 15:29

За Владата обвинувањата на КСС се неосновани, Шахпаска ветува ќе се усогласи минималната плата 

Денешната минимална плата без усогласувањето е 14.924 денари што значи дека Владата предводена од СДСМ од 2017 година ја зголеми минималната плата за цели шест илјади денари,...

Економија 19.03.21 | 15:22

КСС: Битиќи и Шахпаска одбија минимална плата од 16000 со изземање на БДП

Минималната плата да биде над 16.000 денари, а при нејзиното утврдување да се изземе БДП, бара Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС). КСС денеска на прес-конференција...

Економија 27.02.21 | 17:46

ССМ: Минималната плата да порасне на 60% од просечната

Просечната плата во Македонија покрива околу 70% од синдикалната минимална кошничка. Ако се земе во предвид дека синдикалната минимална кошничка за јануари 2021 година...

Балкан 18.12.20 | 11:39

Минималната плата во Албанија зголемена на 245 евра

По предлог на Националниот совет за труд, кого го сочинуваат седуммина министри, албанската влада донесе одлука со која од јануари се зголемува висината на минималната...

Економија 31.07.20 | 12:34

ССМ: Од јули минималната плата 14.934 денари, санкции за несовесните работодавачи

Сојузот на синдикати на Македонија потсетува дека од 1 јули минималната плата изнесува 14.934 денари без вклучени додатоци и надоместоци на плата кои треба да се пресметаат...

Економија 10.07.20 | 23:16

Заев: Ја покачивме минималната плата, а никој не остана без работа

Треба да стимулираме пораст на платите, но тоа мора да оди заедно со подигнување на продуктивноста, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев на ТВ 24. За да бидеме поконкурентни...

Музика 10.06.20 | 21:24

Владата ќе ги помага естрадните уметници, кој ќе добие пари ќе одлучува комисија

На денешната 64-та седница на Владата донесена е Уредба со законска сила за финансиска поддршка на естрадните уметници за време на вонредна состојба, за уредување на...

Македонија 12.05.20 | 15:49

Уставен ја поништи Уредбата за минималец на функционерите, судиите и обвинителите

Уставниот суд одлучи да ги поништи уредбите на Владата за минимална плата на функционерите, судиите и обвинители. Одлуката е донесена откако пред две недели уставните...

Македонија 11.04.20 | 12:37

Донесена Уредба: 14.500 денари плата за април и мај за 1.165 функционери и 895 директори

Владата ја донесе Уредбата за определување минимална плата од 14.500 денари за април и за мај за сите министри, пратеници, судии, обвинители, директори и сите други избрани,...

Македонија 24.03.20 | 13:41

Експертите и синдикатите едногласни: Нема законска основа за минималец за администрацијата, нека се крати платата на министрите

Експертите и синдикатите не поддржуваат намалување на платите на вработените во јавната администрација, а уште помалку тие да се сведат на минималец од 14.500 денари,...

Економија 04.03.20 | 21:23

Мерката на СДСМ како вештачкото зголемување на минималната плата, ќе остави илјадници луѓе без работа!

Говорејќи за вештачкото зголемување на минималната плата, во емисијата Топ Тема, професорот Трајко Славески истакна дека ваквите мерки на владата на СДСМ ќе остават...

Македонија 28.02.20 | 12:57

Заев ветува 100 илјади нови работни места, 600 евра просечна и 18.000 минимална плата

Сто илјади нови работни места во нов цел четиригодишен мандат вети денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев, претставувајќи ја економската програма во пресрет на предвремените...

Свет 10.02.20 | 12:34

Минималната плата најголема во Луксембург, најмала во Албанија

Разликите во минималната плата во европските земји се многу големи – од 213 евра во Албанија до 2.142 евра во Луксембруг, покажуваат податоците на Евростат за јануари годинава. Минималната...

Економија 21.01.20 | 17:07

Спасовски се пофали дека ја зголемиле минималната плата

Техничкиот претседател на Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот...

Свет 15.01.20 | 09:55

ЕК со план за заедничка европска минимална плата

Брисел планира да воведе заедничка европска минимална плата. Европската комисија ќе се обиде да ги убеди скептичните северни земји во Унијата да ја поддржат иницијативата....

Економија 02.12.19 | 23:26

Вицепремиерот призна: Не се живее со минимална плата

Вицепремиерот Кочо Анѓушев вечерва гостуваше во емисијата Тренд Анализа на ТВ 24 каде истакна дека со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтернатива. Тој...

Економија 20.11.19 | 12:13

Премиерот во заминување Заев бара газдите да бидат казнети ако бараат работниците да вратат дел од минималната плата

 Премиерот Зоран Заев апелира до надлежните институции да изрекуваат казни доколку некој работодавач бара работникот да врати дел од исплатената минимална плата....