Ознака: минимална плата
Македонија 24.03.20 | 13:41

Експертите и синдикатите едногласни: Нема законска основа за минималец за администрацијата, нека се крати платата на министрите

Експертите и синдикатите не поддржуваат намалување на платите на вработените во јавната администрација, а уште помалку тие да се сведат на минималец од 14.500 денари,...

Економија 04.03.20 | 21:23

Мерката на СДСМ како вештачкото зголемување на минималната плата, ќе остави илјадници луѓе без работа!

Говорејќи за вештачкото зголемување на минималната плата, во емисијата Топ Тема, професорот Трајко Славески истакна дека ваквите мерки на владата на СДСМ ќе остават...

Македонија 28.02.20 | 12:57

Заев ветува 100 илјади нови работни места, 600 евра просечна и 18.000 минимална плата

Сто илјади нови работни места во нов цел четиригодишен мандат вети денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев, претставувајќи ја економската програма во пресрет на предвремените...

Свет 10.02.20 | 12:34

Минималната плата најголема во Луксембург, најмала во Албанија

Разликите во минималната плата во европските земји се многу големи – од 213 евра во Албанија до 2.142 евра во Луксембруг, покажуваат податоците на Евростат за јануари годинава. Минималната...

Економија 21.01.20 | 17:07

Спасовски се пофали дека ја зголемиле минималната плата

Техничкиот претседател на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, вицепремиерката Мила Царовска, директорката на УЈП Сања Лукаревска, градоначалникот...

Свет 15.01.20 | 09:55

ЕК со план за заедничка европска минимална плата

Брисел планира да воведе заедничка европска минимална плата. Европската комисија ќе се обиде да ги убеди скептичните северни земји во Унијата да ја поддржат иницијативата....

Економија 02.12.19 | 23:26

Вицепремиерот призна: Не се живее со минимална плата

Вицепремиерот Кочо Анѓушев вечерва гостуваше во емисијата Тренд Анализа на ТВ 24 каде истакна дека со минималната плата се штитат луѓето што немаат алтернатива. Тој...

Економија 20.11.19 | 12:13

Премиерот во заминување Заев бара газдите да бидат казнети ако бараат работниците да вратат дел од минималната плата

 Премиерот Зоран Заев апелира до надлежните институции да изрекуваат казни доколку некој работодавач бара работникот да врати дел од исплатената минимална плата....

Економија 17.11.19 | 15:20

На секој наставник Заев му одзема по 5.600, односно 11.000 денари месечно од платата согласно со минимална плата

На обраќањето на 28 Годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ претседателот на партијата Христијан Мицкоски потсети на предупредувањата дека изборите се време кога...

Македонија 14.11.19 | 17:41

Усвоени измените на Законот за минимална плата

Собранието со 59 гласа „за“ и без ниту еден „против“ и „воздржан“, попладнево го донесе Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата,...

Македонија 31.10.19 | 22:04

Костадинов: Има пари за плати затоа што не се краде

Пари има за плати затоа што не се краде, рече портпаролот на владејачката партија, Костадин Костадинов, на прес-конференција.

Балкан 31.10.19 | 11:19

Од Нова година минималната плата во Хрватска 435 евра

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, на владина седница најави зголемување на минималната плата на 3.250 куни (435 евра) од првиот ден на 2020 година. Во мандатот на актуелната...

Економија 24.10.19 | 17:57

Се скараа премиерот и бизнисменот Заев за платата во плик

За три месеци 3 ума – премиерот прво најави мерки со кои ќе ја искоренува лошата навика на работодавачите да исплаќаат плата во плик, па потоа се премисли, или како...

Економија 16.10.19 | 20:24

Додека си ја спасува кариерата преку минималната плата, не заборави да си ги спаси бизнисите со европското знаменце на Законот за опојни дроги

  Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари. И додека...

Економија 16.10.19 | 13:13

Заев пред австриските бизнисмени се пофали дека ја покачил минималната плата два пати за две години

Премиерот во Австрија ги претставил најзначајните поенти од реформските процеси и нагласил дека како целосно посветена на овие процеси, Владата ја обнови демократијата...

Економија 16.10.19 | 08:45

Минималната плата ќе ги затвори малите текстилни фабрики

Минималната плата од декември ќе биде зголемена за 2.000 денари и ќе изнесува 14.500 денари што, според Владата, е историски највисок износ досега. Зголемувањето се очекува...

Економија 15.10.19 | 23:38

Фајненс тинк: Зголемувањето на минималната плата да се одмери уште еднаш

Зголемувањето на минималната плата за 16 отсто што го најави Владата треба да се одмери уште еднаш, велат од Институтот Фајненс Тинк. Предложеното зголемување на минималната...

Економија 15.10.19 | 13:23

Минималната плата се зголемува на 14.500 денари

Премиерот Зоран Заев најави дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата и таа во иднина ќе изнесува 14.500 денари. Во моменот...

Економија 14.10.19 | 10:33

Mакедонците земаат најниска минимална плата на Балканот

Во земјите од регионов најниска минимална плата земаат работниците во Македонија, или 203 евра. Според последните податоци, минималецот во Босна и Херцеговина е 208 евра,...

Економија 14.09.19 | 11:08

За пристоен живот минимална плата треба да биде 16.000 денари – бараат од КСС

Имајќи ги параметрите на просечна плата која изнесува нешто над 25.000 денари, ако се знае дека потрошувачката кошница изнесува 32. 653 денари, дека европската директива...