Ознака: минимална плата
Економија 30.10.22 | 13:59

Славески: Mинимална плата од 18.000 денари сега вреди колку што пред една година вредеа 16.500

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески испрати писмена изјава во врска со тврдењата изнесени од премиерот Ковачевски на трибина во Крива Паланка на 29.10.2022 година. Неговата...

Твитови 25.10.22 | 21:44

Секаде е криза? Колку векни леб може да се купат со минимална плата

Ама знаеш секаде е криза не е само кај нас pic.twitter.com/hPl73F0aZI — Кичеецот (@mancesterovec7) October 24, 2022

Економија 15.10.22 | 18:37

Славески: Власта ќе ги намалува платите во администрацијата уште пред да го усогласи со порастот на минималната плата

Поранешниот министер за финансии Трајко Славески е песимист дека нешто значајно може да се направи сега, од оваа перспектива, за да се преживее, како што ја нарекуваат...

Економија 09.10.22 | 20:27

До мај ќе се покачи минималната плата, ветува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека во првиот квартал од идната година повторно ќе има покачување на минималната плата. Идната година повторно не очекува...

Економија 09.10.22 | 16:36

Идната година повторно зголемување на минималната плата

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека во првиот квартал од идната година повторно ќе има покачување на минималната плата. Идната година повторно не очекува...

Економија 12.09.22 | 14:20

Минималната плата одамна не стасува за живот: Трошоците во август 48.234 денари

Минималната кошница во август за едно четиричлено семејство изнесува 48.234 денари, велат од Сојузот на синдикатите на Македонија. Оттаму додаваат дека се повеќе работници...

Македонија 29.06.22 | 15:56

Ковачевски: Минималната плата е зголемена за 100%, платите продолжуваат да растат

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратеничко прашање посочи дека во мандатот на оваа Влада минималната плата е зголемена 100% и платите...

Балкан 15.06.22 | 16:10

До крајот на годината просечна плата од 710 евра во Србија, растат и минималната и пензиите

Србија ќе има простор, со помош и одобрение од Светската банка, повторно ги зголеми пензиите и платите, пред сè минималната плата. Како што изјави српскиот претседател...

Економија 09.06.22 | 22:37

УЈП презема мерки за присилна исплата на минималната плата

Компаниите платите ги поминуваат преку УЈП и ние имаме целосна контрола врз исплатата на минималната плата. Вака рече вечерва во Клик Плус директорката на УЈП Сања...

Економија 27.05.22 | 11:46

Кадиевска Војновиќ: Платите не се усогласени ниту со минимална плата ниту со инфлација

И покрај тоа што владата се фали дека има номинален раст на платите и кажува дека единствена економска мерка и стигнале над 30.000 денари, но ако имаме намалување на реалната...

Економија 01.05.22 | 18:04

Минимална плата за март не добиле 13.444 работници, најголем дел се од приватен сектор

Во земјава 13.444 работници не го добиле законски гарантираниот миниималец од 18.000 денари, покажуваат податоците на управата за јавни приходи, објави „Денар“, иако тие...

Економија 01.05.22 | 15:27

Тренчевска: Сите работодавачи кои не исплаќаат плата согласно законот или под 18 000 денари, ќе сносат санкции

Ветувам дека заедно ќе ја продожиме борбата за подобри работни услови, за унапредување на работничките права и за поголеми плати, им порача денеска на синдикалците...

Македонија 30.04.22 | 09:15

Околу илјада текстилни работници добија плата под минималната

Седум текстилни фирми од источниот регион не исплатиле минимална плата. Кристина Ампева од НВО „Гласен Текстилец” вели дека станува збор за 1.000 текстилни работници...

Економија 26.04.22 | 12:34

Ковачевски: Остваривме историски раст на минималната плата и пензии во првите 100 дена

Премиерот Димитар Ковачевски во своето експозе по повод првите 100 дена од работата на Владата истакна дека уште во првите 50 дена, меѓу другите важни достигнувања беа...

Балкан 20.04.22 | 20:37

Мицотакис: Од мај минималната плата во Грција ќе изнесува 713 евра

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во телевизиска порака до граѓаните, вечерва соопшти дека минималната плата во Грција ќе се зголеми за 50 евра, односно од 663, од следниот...

Македонија 19.04.22 | 23:47

Спасеновска: И тие 18 000 денари минимална плата се само сретства за преживување

Лена Спасеновска Поповска регионален претставник на СОНК во емисијата 24 Отворено истакна дека покачувањето на платите од 10% за нив не значи ништо и единствено позитивно...

Македонија 18.04.22 | 20:26

Мизрахи: Штрајкот на СОНК е логична реакција, власта требаше да увиди какви поместувања ќе донесе минималната плата

Имаме потреба од зголемување на платите, зголемена е цената на потрошувачката кошничка, граѓаните не завршуваат месец од први до први со платата која ја имаат, изјави...

Економија 12.04.22 | 21:03

Димитриеска Кочоска: Платите на просветните работници се мали, трошоците за живот растат и не се доволни за да ги покријат основните потреби за живот

Една одговорна влада немаше да дозволи да стигнеме во оваа ситуација доколку знаеше да планира и доколку знаеше што предизвикуваат одлуките кои што ги носи. Ситуацијата...

Македонија 07.04.22 | 12:11

Ковачевски: Ако се направи наеднаш зголемувањето на платите може да предизвика инфлација

По порастот на минималната треба да растат и останатите, но не наеднаш затоа што тоа може да предизвика инфлаторен притисок, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски....

Македонија 07.04.22 | 11:03

Наместо 18.000, административци повторно примиле плати од само 14.500 денари

Некои од вработените во администрацијата, каде што веќе се исплаќа минималната плата, повторно добиле плата од 14.500 денари, каква што добиваа и претходно, кога исто така...