Од полноќ поевтинуваат за денар ипол Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 и дизелот, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Со тоа, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 89 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 91 денар за литар, додека цената на дизелот ќе биде 85,5 денари за литар.

Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за еден денар за литар и ќе се продава по дена од 85 денари за литар.

Единствено се зголемува малопродажната цена на мазутот за 0,447 ден/кг, во однос на
претходно утврдената цена и отсега тој ќе се продава по цена од 48,715 ден/кг.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.