Ознака: цени на горива
Економија 18.12.23 | 14:27

Ова се новите цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Согласно одлуката, цените на бензините остануваат непроменети,...

Економија 20.11.23 | 13:35

Дизелот од полноќ ќе биде поевтин за половина денар

Без некои значителни промени во цените ќе се точат нафтените деривати на бензинските пумпи низ Македонија. Цените на бензините не се менуваат, додека дизелот од полноќ...

Економија 13.11.23 | 14:27

Нови цени на горивата од полноќ

Бензините и Екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар по литар, а цената на дизелот се намалува за половина денар, одлучи денеска...

Економија 27.10.23 | 13:45

Од полноќ нова цена на дизелот

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се намалува за 2,00 денара по литар, а цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на Екстра лесното масло за домаќинство...

Економија 25.09.23 | 13:24

Од полноќ нови цени на горивата

Од полноќ поевтинуваат за денар ипол Еуросупер БС-95, Еуросупер БС-98 и дизелот, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Со тоа, новата цена на Еуросупер БС-95...

Економија 15.09.23 | 16:38

Ново поскапување на бензините од вечерва

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС – 98 од ноќеска на полноќ поскапува за два денар за литар, а цените на другите горива остануваат исти, одлучи денеска Регулаторната комисија...

Економија 01.07.23 | 12:09

Намален прометот во трговијата на мало со автомобилски горива

Во трговијата на мало во мај годинава во споредба со мај лани е евидентиран пад и на реалната и на номиналната стапка во групата Трговија на мало со автомобилски горива,...

Економија 26.05.23 | 13:41

Уште едно поголемо поскапување на горивата

Oд полноќ малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 2,00 ден/лит, соопшти РКЕ. Со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува...

Економија 24.02.23 | 15:00

Цените на бензините и дизелот непроменети, поевтинува мазутот

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС од полноќ се намалува за 1,060 ден/кг и ќе изнесува 41,202 денари за килограм, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Цените...

Економија 27.12.22 | 07:35

Бензините поскапеа, дизелот поевтини: Ова се новите цени

Од утринава на полноќ, има нови цени на горивата. Според одлуката на регулаторната комисија, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат...

Економија 16.12.22 | 12:46

Од ноќеска поскапува дизелот

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемува за 2,50, а на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 3,00 денари по литар. Цените на бензините ЕУРОСУПЕР...

Економија 12.12.22 | 08:26

Не полнете до полноќ: Денеска се очекува горивата нагло да паднат

Денеска ќе бидат соопштени новите цени на горивата во Македонија. По последното намалување на цените, тие изнесуваат 79,50 денари за дизел и еуро супер 98, 77,50 за еуросупер...

Економија 14.11.22 | 13:10

Дизелот певтинува за 2,5, а бензините за половина денар

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ од полноќ се намалува за 2,50 денари, а на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 за 0,50 денари по литар. За 2,00 денара поевтинува и Екстра...

Економија 05.09.22 | 13:22

Бензините поевтинуваат за два, дизелот за 1,5 денари

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за 2,00 денара по литар, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 1,50 денари. За три денари поевтинува...

Економија 01.07.22 | 14:15

Од вечер на полноќ: Дизелот поевтинува за 2,5 денари, бензините со иста цена

Од вечерва на полноќ се менува цената на дизелот, додека бензините остануваат непроменети. Така дизелот ќе се продава за 2,5 денари поевтино, и ќе изнесува 104 денари по...

Свет 15.06.22 | 20:32

Бајден до американските нафтени компании: Произведувајте повеќе горивo, намалете ги профитите

Претседателот на САД, Џо Бајден во писмо испратено до американските нафтени компании повика на зголемено производство на бензин и дизел, критикувајќи ги дека прават...

Македонија 08.06.22 | 09:35

Ковачевски им се сити на граѓаните за високите цени на горивата: Ви благодариме што ни го полните буџетот

Утрово на бензинските пумпи низ државата осамнаа фигури на претседателот на Владата Димитар Ковачевски на кои држи транспарент со текст: „Ви благодариме што ни го...

Економија 02.06.22 | 10:50

На секое литро бензин, Ви земаат по една векна леб!

На секое литро бензин, Ви земаат по една векна леб! И тоа по новата цена, по старата две векни!, aлармира портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски. Вака “заокружено” Бензин...

Свет 03.04.22 | 14:42

Утрово намалени цените на нафтата на светските берзи

Нафтениот пазар од утрово е стабилен и бележи благ пад на цената на барелот во однос на вчерашниот ден. Вредноста на барел нафта на лондонскиот пазар утринава изнесува...

Економија 16.03.22 | 19:21

Нови цени од полноќ, ќе се точи поевтино гориво

Бензините од вечерва на полноќ ќе се продаваат по цени пониски за пет денари по литар, додека дизелот поевтинува за шест денари по литар, соопшти попладнево Регулаторната...