Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 порача дека благодарение на разговорите со Бугарија ќе се обезбеди одредена количина на гас.

Првиот успех е дека после низа години Бугарија ослободи дел од капацитетот за транспорт на гас, преку гасоводот, преку Бугарија што ни дава алтернативи на обезбедување на гас, не само од Газпром“, вели Битиќи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.