Ознака: Битиќи
Економија 22.09.22 | 22:02

Битиќи очекува просечна годишна инфлација од 10 до 11 отсто

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи смета дека доколку се одржиме на проекциите на крај на годината просечната годишна инфлација ќе биде 10 до 11 проценти. Тој...

Економија 25.07.22 | 18:57

Битиќи од Тирана: Со Отворен Балкан полесно го надминуваме недостатокот од храна и струја и ризиците од пожари, работиме на отстранување на границите

Владината делегација предводена од заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции – Фатмир...

Македонија 02.07.22 | 18:46

Битиќи: Ќе ја поддржам секоја одлука која го почитува идентитетот и јазикот на моите другари, пријатели и сограѓани

Со големо внимание ги следам коментарите и реакциите на целата јавност околу актуелниот развој на настаните поврзани со почетокот на преговорите за влез во ЕУ, објави...

Македонија 29.04.22 | 14:34

Се фокусираме на добро владеење и реализација на инфраструктурни проекти

Вицепремиерите во Владата на Македонија денеска ги презентираа нивните остварувања во првите 100 дена од нивниот мандат. На Форумот 100 дена Влада, низ форматот...

Економија 21.03.22 | 17:10

Битиќи: Македонија е атрактивна за инвестиции кои ќе донесат просперитетна иднина за нашата земја и регионот

Заменик на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, денеска се обрати на настанот на...

Македонија 18.02.22 | 15:41

Започна дијалогот за континуиран раст на пензиите

Денеска, во Владата на Република Македонија се одржа првиот отворен дијалог за новата методологија која ќе понуди одржлив и континуиран раст на пензиите во...

Македонија 16.02.22 | 15:02

Битиќи – Викерс: Обединетото Кралство е вториот најголем економски партнер на нашата земја

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска оствари средба со трговскиот...

Економија 16.02.22 | 12:31

Или ќе ги покачиме пензиите или ќе има еднократна помош, вели Битиќи

Тоа што го направивме кај минималната плата, ќе го направиме и кај пензиите, рече денеска видепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, на заедничката прес конференција...

Економија 03.02.22 | 12:58

Средба на вицепремиерот Битиќи со албанскиот амбасадор Река: Македонија и Албанија заедно да работат за подобра економска клима во регионот

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес го прими амбасадорот на...

Економија 28.01.22 | 20:37

Битиќи: Ќе има минимална плата од 18 000 кога социјалните партнери ќе се договорат, Владата е подготвена

Сметам дека, при решавање на економските предизвици, пристапот е првенствено важен, а ние го промовиравме социјалниот дијалог како клучен. Затоа ќе имаме состанок за...

Економија 14.01.22 | 18:52

Следете во живо: Прес конференција на Битиќи и Бектеши

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за економија, Крешник...

Економија 14.10.21 | 13:28

Битиќи: Создаваме поволна и предвидлива бизнис клима, Македонија и регионот се одлична дестинација за инвестирање

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес учествуваше на панелот...

Економија 04.07.21 | 20:20

Битиќи: Со еколошката такса даваме национален придонес кон Парискиот климатски договор

Предлог-законот со кој ќе се воведе еколошка такса на горивата се носи по скратена постапка поради Парискиот договор за климатски промени, изјави вицепремиерот задолжен...

Економија 30.01.21 | 08:04

Угостителите на средба со вицепремиерот Битиќи

Претставници на угостителите денеска треба да имаат средба со вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи. На средбата, како што најави Независната угостителска...

Економија 05.12.20 | 08:59

Ново тело во Владата со 23 експерти: Не се соопштуваат имињата на ангажираните економисти

Формирањето на ново тело во Владата во кое членуваат 23 експерти од полето на економијата предизвика реакции кај дел од јавноста. Засега, од Владата велат дека не ги откриваат...