Ознака: гас
Свет 16.10.21 | 20:05

На Европа и се заканува криза со гас

Потпретседателот на руската Влада задолжен за енергетски прашања, Александар Новак денеска изјави дека Русија не ја исклучува можност за нова криза со гас во Европа...

Свет 14.10.21 | 13:38

Цената на гасот во Европа скокна над 1.200 долари за илјада кубни метри

Цената на гасот во Европа за време на тргувањето на лондонската берза „ИЦЕ“ денеска повторно порасна на над 1.200 долари за илјада кубни метри. Цените на договорите за...

Свет 13.10.21 | 23:03

Путин: Русија ќе испорача уште гас доколку Европа тоа го побара

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија е подготвена да испорача поголема количина гас доколку тоа го побара Европа, отфрлајќи ги тврдењата дека Москва...

Свет 05.10.21 | 09:09

Франција и Шпанија бараат нови правила за регулација на европските пазари на енергија

Франција и Шпанија побараа измена на правилата што ги регулираат пазарите на енергија на Европската Унија поради скокот на цените на гасот и електричната енергија,...

Свет 01.10.21 | 13:02

Историски рекорд на цените на гасот во Европа: 1.000 кубни метри чинат 1.200 долари

Цената на гасот во Европа продолжи да расте и повторно го сруши историскиот рекорд, достигнувајќи денес ниво од речиси 1.200 долари за 1.000 кубни метри. Цената на ноемвриските...

Свет 28.09.21 | 13:56

Гасот на европските берзи достигна рекордно висока цена

Цената на гасот во Европа достигна рекордно висока цена и денеска, првпат во историјата, се искачи на илјада долари за илјада кубни метри гас. Гасот што треба да се испорача...

Свет 28.09.21 | 13:51

Рекордно висока цена на гасот

Цената на гасот во Европа денеска, првпат во историјата, се искачи на илјада долари за илјада кубни метри гас. Гасот што треба да се испорача во октомври на холандската...

Македонија 25.09.21 | 12:20

Заев: Сите јавни институции до 2025 треба да преминат на гас или на инвертери

Една од главните заложби на Владата е да ги постави енергетските политики на стабилно долгорочни основи базирани на чиста, зелена енергија, создавање услови за одржлив...

Свет 24.09.21 | 23:25

Германија e добро снабдена со гас и покрај енергетската криза во Европа

Снабдувањето со гас во Германија е сигурно и покрај тензичната ситуација во Велика Британија и на светскиот пазар. Залихите во Германија се големи. Германија собра...

Свет 20.09.21 | 08:59

Џонсон: Скокот на цената на гасот е привремен

Зголемувањето на светските цени на гасот е привремена појава поврзана со закрепнувањето на светската економија по пандемијата, изјави британскиот премиер Борис Џонсон...

Свет 15.09.21 | 12:44

Цената на гасот во Европа надмина неверојатни 950 долари

Цената на природниот гас во Европа уште еднаш го урна рекордот, надминувајќи 950 долари за 1.000 кубни метри, првпат во историјата, според податоците за тргување на ICE Futures. Цената...

Македонија 14.07.21 | 22:42

Димитров: Наместо 300 милиони евра за проект во Грција, може да се изградат три помали централи на гас во Македонија

На денешната трибина „Промоции на политики – Македонија за сите луѓе“ проф. Д-р Константин Димитров истакна дека политиката на Македонија мора да биде кон развој на...

Економија 06.04.21 | 12:52

Под 100 евра ќе биде приклучокот на домаќинствата на дистрибутивната мрежа на природен гас

Под 100 евра се очекува да чини приклучувањето на домаќинствата на дистрибутивната мрежа на природен гас. Од јавниот-приватен партнер кој ќе ја развива дистрибутивната...

Свет 20.10.20 | 14:09

САД ги прошируваат санкциите за Северен тек 2

Стејт департментот на Соединетите држави во вторникот објави дека ќе ги прошири санкциите воведени за пловните објекти што работат на проектот за гасоводот природен...

Балкан 14.10.20 | 14:10

Пронајдени нови резерви на гас во Црното Море

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во средата рече дека земјата пронашла нови резерви на природен гас во Црното Море. Зборувајќи пред парламентарната група на...

Свет 07.10.20 | 13:29

Гаспром предупредува: Транзитот на гас преку Белорусија и Украина претставува ризик за стабилен транспорт

Рускиот гасен концерн „Гаспром“ предупреди дека неизвесноста околу политичката иднина на Белорусија претставува ризик за стабилен транзит на рускиот гас кон Европа...

Балкан 21.08.20 | 15:27

Ердоган: Турција ќе ги засили дупчењата во Медитеранот

Анкара е подготвена да ги засили дупчењата на нафта и гас во Средоземното Море, откри во петокот турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Претседателот исто така објави...

Балкан 14.08.20 | 17:00

Чавушоглу: Турција ќе одговори на сите грчки „провокации“

Било какви грчки „провокации“ насочени кон турскиот брод „Оруш Реис“ ќе се сретнат со одговор, рече во петокот турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу. Чавушоглу...

Калеидоскоп 21.06.20 | 22:15

Екплозија од гас урна дел од зграда во Киев, има жртви

Најмлаку две лица го загубија животот во експлозија на гас која утрово се случила во една станбена зграда во Киев, Украина. Експлозијата била толку силна што ги уништила...

Балкан 17.01.20 | 17:00

ХРТ ќе гради мини електрана на гас

До 2021 година, во кругот на зградата на Хрватската радио и телевизија треба да се изгради мини гасна централа за снабдување на медиумот со електрична енергија, греење...