За 19 средни  и девет основни училишта училишното ѕвонче означи тревога,  а не голем одмор. Денеска добија дојави за бомби на електронските адреси.

И во охридскиот суд имаше закана за поставена експлозивна направа која по  антитерористички проверки се утврди дека е лажна.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.