Ознака: мвр
Македонија 17.01.20 | 13:13

Граѓаните со недели чекаат лични карти, од МВР велат првите испораки почнуваат во понеделник

Граѓаните кои се фотографирале за лична карта пред Нова година сè уште чекаат за да ги подигнат своите документи. Остри реакции имаше на социјалните мрежи, каде граѓаните...

Македонија 17.01.20 | 12:21

Кадрите на Спасовски и Славјанка наместо за граѓаните, работат за мафијата

Орце Ѓорѓиевски од ИК на ВМРО-ДПМНЕ ја коментира вчерашната вест дека поранешниот началник на штипската полиција Љупчо Трајковски, кој беше фатен во организиран шверц...

Црна хроника 16.01.20 | 19:57

Поранешен шеф на штипската полиција кој криумчарече мигранти, стана советник во БЈБ во времето на Спасовски

Поранешниот началник на штипската полиција Љупчо Трајковски, кој беше фатен во организиран шверц на мигранти, сега е советник во (БЈБ) Бирото за јавна безбедност. Тој...

Црна хроника 16.01.20 | 17:49

Си ја чувал марихуаната во тегли од лутеница и ајвар

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје доставил обвинителен акт против 27-годишен скопјанец за кривично дело „неовластено...

Црна хроника 16.01.20 | 17:10

Скопјанец искршил стакло од џип, па извршил кражба

Скопската полиција расветли случај за обивање и кражба од џип и против осомничениот 48-годишник од Скопје поднесе кривична пријава за сторено дело тешка кражба. Како...

Македонија 15.01.20 | 23:05

Спасовски како министер на МВР успеа само да направи коалиција со криминалот и подземјето

Оливер Спасовски во време на своето министерување само успеа да направи коалиција со криминалот и подземјето, обвини претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Македонија 14.01.20 | 20:17

Македонскиот полициски синдикат со апел МВР и вработените да не се користат за дневно-политички препукувања

Македонскиот полициски синдикат како репрезентативен сидикат во Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, будно ги следи последните случувања...

Македонија 14.01.20 | 17:28

Чулев: Спасовски очајно се обидува да го скрие хаосот што го остави зад себе

Оливер Спасовски очајно се обидува низ некаква премиерска ‘величина’ која му ја додели Заев да ги скрие хаосот и безредието кои ги остави зад себе, реагира техничкиот...

Македонија 12.01.20 | 21:04

Чулев ги осуди заканите до новинарките, случаите утре ќе бидат пријавени во СВР Скопје

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска лично контактирал со новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска кои добивале закани од Емил Јакимовски, вработен...

Македонија 12.01.20 | 14:31

Петровска ги штити криминалците на Заев и на Спасовски, Чулев создава недостаток на полицајци

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев и дополнителната заменик-министерка Славјанка Петровска беа повод за две прес-конференции, едната на СДСМ, а другата...

Македонија 12.01.20 | 14:30

Полноќните решенија на Спасовски траеле две години – народниот правобранител реагирал, ама попусто

Канцеларијата на Народниот правобранител констатирала дека Оливер Спасовски врши злоупотреба на издавањето наредби со кои се распоредуваат полицајците на работни...

Македонија 12.01.20 | 12:37

Со какви професионални квалификации располага дополнителниот заменик за внатрешни Славјанка Петровска?

Предлогот на СДСМ Славјанка Петровска да биде дополнителен заменик-министер за внатрешни работи во техничката влада го наметна вниманието на јавноста за стручните...

Македонија 11.01.20 | 17:33

Службени коли на МВР се кријат во подземните паркинзи во „Џеваир скај сити“

Mинистерот за внатрешни работи, Наќе Чулев вчера попладне испратил телеграма во Министерството за внатрешни работи со која бара да се вратат триесетина возила меѓу...

Македонија 11.01.20 | 12:30

Петровска испратила допис до Чулев: Возилата се неопходни и нема да се вратат

Дополнителната заменик министерка во Министерството за внатрешни работи, Славјанка Петровска потврди дека по барањето на техничкиот министер за внатрешни работи,...

Македонија 11.01.20 | 11:51

Чулев: Од десетици возила за кои е утврдено несоодветно користење, само едно е вратено, останатите сè уште се користат надвор од правилата

Mинистерот за внатрешни работи, Наќе Чулев  вчера попладне испратил телеграма во Министерството за внатрешни работи со која бара да се вратат триесетина возила меѓу...

Македонија 10.01.20 | 14:36

Чулев: Тоа што Ставревски бил дел од нечиј кабинет не е услов или пречка за распоредување

Назначувањето на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје е во согласност со потребните критериуми, изјави министерот за внатрешни работи Наќе Чулев откако заменик...

Македонија 09.01.20 | 17:40

Чулев: Комисија ќе ги ревизира сите правни акти издадени во последниот период во МВР

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска имаше работна средба со раководствата на репрезентативниот Македонскиот полициски синдикат и Независниот синдикат...

Македонија 08.01.20 | 16:49

Васко Наумовски началник на Интервентната единица, ова се имињата на новите началници во МВР

12 позиции во МВР денеска добиваат нови началнички и раководни позиции по предлог на министерот за внатрешни работи во техничката влада Наќе Чулев. Алфа го објавува...

Македонија 07.01.20 | 16:48

Наќе Чулев ја презема контролата врз МВР: Димовски заминува од ЕИП, нови началници на СВР Скопје, Струмица, Штип

Како што предвидуваат правилата во МВР со договорот за техничка Влада, сите 8 сектори за внатрешни работи (СВР Скопје, Куманово, Тетово, Охрид, Битола, Штип, Велес, Струмица)...

Македонија 06.01.20 | 15:58

Чулев: Кртови во полицијата го поткопаа ловењето криминалци и наркодилери

Началници, полицајци, инспектори кој се е на платниот список на криминалните групи, па ги провалува акциите пред специјалците или интервентните тимови да настапат на...