Просечната плата во Србија ќе надмине 1.000 евра за година и два месеци, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ.

Очекувам дека нивото на месечната плата во Србија во март ќе биде околу 840 евра, а можеби и 845 евра, во декември ќе биде околу 955 евра. Следната година ќе надмине 1.050 евра. Верувам дека за година и два месеци ќе ја надминеме оваа волшебна бројка од 1.000 евра просечна плата, рече Вучиќ при посетата на ремонтот под Мостарската клучка во Белград.

Тој нагласи дека Србија ќе се обиде да ги заштити најсиромашните граѓани со зголемување на минималната плата и во исто време да не ги загрози инвеститорите кои би можеле да бараат поевтина работна сила на друго место.

Тука не е најевтината работна сила, но е добра. Атмосферата е економски најповолна, а ние сме најбрзорастечката земја која ги има сите други позитивни квалитети, од географска местоположба до добри закони, истакна Вучиќ.

Тој додаде дека кога просечната плата во Србија ќе достигне 1.000 евра, иселениците ќе почнат да се враќаат во земјата.

Ги гледам нашите луѓе во Виена, каде што имам многу пријатели и познаници. Оние кои имаат пекари и ресторани се потешко плаќаат даноци – сите сметки се двојно или тројно зголемени. Ќе се бориме нашиот народ да се врати“, нагласи српскиот претседател.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.