Ознака: просечна плата
Балкан 02.03.24 | 20:48

Вучиќ: Кога во 2014 година дојдов на власт, со Македонија имавме иста просечна плата,сега во Србија е 812 евра

Претседателот на Србија Александар Вучиќ во денешното обраќање изјави дека кога во 2014 година дошол на власт како премиер сите земји од регионот па дури и Македонија...

Економија 26.02.24 | 13:38

Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата: Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде што беше запрашан за коментар...

Економија 22.02.24 | 12:26

Државен завод за статистика: Просечната нето плата во декември изнесува речиси 40.000

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2023 година, во однос на декември 2022 година,...

Економија 22.02.24 | 09:33

И семејствата од средна класа со приходи од 73.000 денари не можат до крај да ги задоволат потребите, вели економскиот аналитичар Бауш

И таа средна класа на луѓе кај нас кои што стигнуваат со 72.000 – 73.000 денари, со две просечни плати, дури и тие не можат докрај да ги реализираат работите кои се потребни...

Економија 06.02.24 | 09:06

Само Босна е по „греота“ од Македонија во просечната плата

Со СДС и ДУИ граѓаните во Македонија работат за најмала минимална плата во Европа, послаби се само БиХ.Според информациите кои ги објави Евростат, Македонците имаат...

Балкан 24.01.24 | 17:23

Вучиќ: Просечната плата во Србија идната година ќе надмине 1.000 евра

Просечната плата во Србија ќе надмине 1.000 евра за година и два месеци, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ. Очекувам дека нивото на месечната плата...

Балкан 20.01.24 | 20:16

Србија за нас станува ЕУ: Вучиќ најави дека просечната плата ќе биде 1.400 евра, пензијата 650

Српскиот претседател Александар Вучиќ го презентира планот „Србија 2027 – скок во иднината“. Вучиќ при своето обраќање најави дека планот е просечната плата да биде...

Економија 21.12.23 | 14:22

Просечната плата во октомври 38.843 денари

Просечната исплатена нето-плата по вработен во октомври годинава изнесува 38.843 денари и во однос на октомври лани е зголемена за 17,3 отсто, објави денеска Државниот завод...

Македонија 21.11.23 | 12:22

Според Статистика, просечната плата во септември била 37.876 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во септември годинава изнесува 37 876 денари, и е за 16.4 отсто поголема од истиот месец лани, соопшти Државниот завод...

Економија 10.10.23 | 08:44

Во 2022 година реалната плата паднала за 5 посто

Заради неспособниот Ковачевски Македонија има пад на реалната плата и зголемување на трошоците за живот.Во 2022 година реалната плата паднала за 5%.Оваа година во септември...

Економија 21.08.23 | 13:17

Просечната нето-плата во јуни 36.527 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јуни годинава изнесува 36.527 денари и во однос на јуни лани е зголемена за 14,6 проценти, објави денеска Државниот...

Балкан 25.07.23 | 15:24

Србија е за нас ЕУ: Просечната плата 734 евра

– Просечната (бруто) плата во Србија пресметана за мај годинава изнесува 118.992 динари, додека просечната (нето) плата без даноци и придонеси изнесува 86.220 динари (734...

Економија 21.07.23 | 13:47

Влада: Просечната нето плата во државата 36. 465 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во мај 2023 година, изнесува 36 465 денари и таа е повисока за 16,1 отсто во однос на истиот месец минатата година. Зголемувањето...

Економија 22.05.23 | 12:57

Просечната нето плата во март 34.925 денари

Просечната исплатена нето плата по вработен во март годинава изнесува 34.925 денари и во однос на просечната плата во март лани е повисока за 12,4 проценти, објави денеска...

Економија 21.04.23 | 12:30

Просечната плата во февруари 33 720 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари годинава, изнесувала 33 720 денари и во однос на истиот месец лани е поголема за 13 отсто, соопшти Државниот...

Економија 18.04.23 | 08:26

На просечниот Македонец му се потребни два века да заработи милион евра, на Швајцарецот само 15 години

Колку години треба да работи обичен човек за да заработи 1 милион евра? На ова прашање одговара една  студија на порталот Picodi.com. Рангирањето вклучува 102 земји од сите...

Балкан 07.04.23 | 10:22

Србија за нас стана ЕУ: Просечната плата во Белград ќе биде 1.400 евра

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, откако најави зголемување на пензиите вети и зголемување на платите: – . Во 2012 година беше 331 евро, а во 2014 година 329 евра....

Економија 06.04.23 | 13:31

Македонија има најниска просечна плата на Балканот

Македонија со 550 евра ја има најниската просечна плата од земјите на Балканот. Просечната плата во Црна Гора е највисока и изнесува 757 евра. Црногорскиот премиер Дритан...

Економија 14.03.23 | 14:12

Ниту просечната, а не пак минималната плата, може да ја покрие двоцифрената инфлација и сиромаштијата

Двоцифрената инфлација во државата го изеде стандардот на граѓаните.Ниту просечната, а камо ли минималната плата, може да го покрие драстичното зголемување на цените...

Економија 22.02.23 | 12:46

Просечната плата скокна на 34 364 денари

Просечната плата за декември скокна на 34 364 денари, пресмета Државната статистика. Претходно, просечната нето плата во државата изнесуваше 33 011 денари. Според Државниот...