Четиригодишно дете вчера било спасено на Големата плажа во Улцињ, откако бранови и силни морски струи го одвлекле на околу 3 километри од брегот.

Од црногорската Управа за поморска безбедност информираа дека во 9 часот и 35 минути дежурниот спасител добил повик дека силен ветар одвлекол 4-годишно дете кое било на гумен душек.

Капачите се обиделе да стигнат до детето, но силните морски струи ги спречиле во тоа, бидејќи детето на душекот се оддалечило од брегот на околу три километри кон Ада Бојана.

Момчето беше спасено во последните моменти со итна употреба на специјален спасувачки скутер. Спасителот за само неколку минути стигнал до детето и го евакуирал, информираа од спасувачката служба.

За среќа, момчето беше спасено во последните моменти, бидејќи постоеше опасност разбрануваното море да го преврти душекот и прашање е дали спасувачите ќе можеа да реагираат навреме, изјави за раководителот на службата за пребарување и спасување во Дирекцијата за поморска безбедност и управување со пристаништа, Жарко Лукшиќ за црногорските медиуми.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.