Ознака: дете
Здравје 02.02.21 | 11:19

Мајките кои биле позитивни на Kовид-19 за време на бременоста им пренесуваат антитела на своите бебиња

Бремените жени кои имаат Kовид-19 им пренесуваат антитела против овој вирус на своите деца, откриле истражувачи од Универзитетот во Пенсилванија. Во студијата, објавена...

Калеидоскоп Балкан 31.01.21 | 07:52

Исфрлено надвор на студот: Брутална казна за 4-годишно девојче во градинка на Халкидики

Учителка во градинка на Халкидики исфрлила 4-годишно девојче во дворот како „казна“ затоа што било непослушно. Додека девојчето постојано врескало, другите деца во...

Калеидоскоп 28.01.21 | 10:26

Криците на очајниот татко одекнувале низ зградата: Синот не им одговарал на повиците и довикувањата!

Малолетниот Ѓ.С.(10), кој во вторникот е пронајден мртов во станот во кој живеел со братот и родителите, најверојатно се обесил со кимоно за џудо, а детето најверојатно...

Балкан 27.01.21 | 13:54

Дете настрада играјќи Тик-ток предизвик: Пред неколку дена во Италија почина девојче, а сега момче од Србија

Момче(10) кое вчера беше пронајдено мртво во стан во Раковица, наводно се обесило играјќи го Тик-ток челинџот Блекаут. Како што неофицијално се дознава, момчето останало...

Балкан 26.01.21 | 08:00

Сведоштво на медицинска сестра за смртта на детето од Ковид- 19: Слушав само како му зборуваат „Бори се“

Медицинска сестра од Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб сведочи за борбата на детето кое деновиве почина од мултиинфламаторен пост-ковид...

Балкан 24.01.21 | 23:50

Познато е од што умрело 11-годишното момче заболено од корона во Хрватска

Хрватска ја потресе веста дека во црниот корона биланс се впишува и името на 11-годишно момче које ноќеска почина во Загреб по тешки компликации предизвикани од корона...

Балкан 24.01.21 | 17:02

Единаесетгодишно дете без други болести најмлада жртва на ковид-19 во Хрватска

Единаесетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од ковид-инфекција. Момчето е најмладата...

Црна хроника 20.01.21 | 21:37

Институциите се изживуват со мене, а детето од март незаконски не ми е дома

Радовишанката Верица Донева пред неколку дена преку „Фејсбук“ ја раскажа голготата низ која поминува со институциите откако нејзиниот син незаконски ѝ е одземен...

Црна хроника 02.01.21 | 22:06

МВР го приведе тетовецот кој му даде на дете да пука и се пофали на тик-ток

Во врска со случајот пренесен преку видео снимка на социјалната мрежа “Тик-ток”, МВР преку Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Бирото за јавна...

Калеидоскоп 01.01.21 | 17:19

На тригодишното момче пронајдено на гробишта во Охајо, добрите луѓе му ја вратија насмевка на лицето

На тригодишното момче кое беше пронајдено напуштено на гробиштата со своето куче два дена пред католичкиот Божиќ, заедницата во Охајо, во соработка со полицијата му...

Естрада 06.12.20 | 10:17

Хрватскиот актер Фрањо Ласиќ стана татко со 32 години помладата сопруга

Хрватскиот актер Фрањо Ласиќ и неговата 34-годишна сопруга, белградската ликовна уметница, Милена Ласиќ добија син. Ова е четврто дете за Фрањо, а прво за неговата 32 години...

Црна хроника 25.11.20 | 10:30

Обвинителството со детали за смртта на осумгодишното дете во Неготино

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци извршил увид на местото на кое починало осумгодишно дете вчера во Неготино. Според сознанијата добиени...

Калеидоскоп 24.11.20 | 14:17

До смрт го претапал 2,5-годишното девојче на невенчaната сопруга: Србин осуден на 40 години затвор

Ноќта помеѓу 26 и 27 мај минатата година, Зоран Албиќ брутално и до смрт го претепал девојчето Луна (2,5), ќерка на неговата невенчана сопруга Весна Фируловиќ (24). Како што...

Свет 21.11.20 | 10:37

Седумгодишно дете по два месеца спасено од педофил, снимен моментот кога специјалците влетуваат

Американските власти на таканаречената „темна мрежа“ (dark web) наишле на информации за седумгодишниот Савели Роговцев од Русија, кој бил исчезнат околу два месеца. Тие...

Македонија 28.10.20 | 20:03

Да дојдеш да го земеш твојот дивјак: Kон дете со пречки во говорот, се однесуваат како со куче, сведочи родител

Никој од наставниците во О.У Владо Тасевски не работи со 11 годишниот Богдан кој има попречен говор, ќе му фрлат една топка како на куче, и не му обрнуваат внимание, постојано...

Здравје 26.10.20 | 15:07

Петгодишно дете однесе во изолација 14 деца, две негувателки и една воспитувачка во Кавадарци

Кавадарчанец на возраст од 71 година почина од коронавирус на клиника, додека петгодишно дете „однесе“ во изолација 14 деца, две негувателки и една воспитувачка во градинка. Оваа...

Балкан 22.10.20 | 08:53

Британски војник бара дете на кое му дал чоколадо за време на војната во Босна во 1995 година

Приказната за Ѓулдина Куртовиќ од Кладањ, која го пронајде британскиот војник кој и подарил плишано мече за време на војната во БиХ, го обиколи светот пред дваесетина...

Калеидоскоп 22.10.20 | 08:42

Свештеникот го малтретира бебето, родителите му викаат да престане: Снимка која ја згрози јавноста

Мајката на дете кое се крштевало во неделата во Лимасол, Кипар најавила тужба против свештеникот кој ја оддржувал церемонијата на крштевање бидејќи бил исклучително...

Македонија 12.10.20 | 18:09

Петгодишно дете од градинката „Астибо“ во Штип е позитивно на ковид-19

Петгодишно дете од централниот објект на штипската градинка „Астибо” е прв позитивен случај на коронавирусот меѓу згрижените деца во градот под Исар. Пред шест дена...

Црна хроника 12.10.20 | 08:39

10-годишното дете повредено во сообраќајката кај Трубарево им подлегна на повредите

Десетгодишното дете коешто беше повредено во тешката сообраќајна несреќа во скопско Трубарево го загуби животот. Веднаш по несреќата детето било пренесено во ГОБ...