Српската јавност е револтирана откако се појави видео на кое се гледа како ученици од Техничкото училиште во Трстеник малтретираат професорка.

Насилниот инцидент се случил пред неколку дена. Директорот на училиштето рече дека се активирани сите дисциплински мерки против учениците кои учествувале, го снимале и го споделувале видеото на социјалните мрежи.

Александар Марков од Форумот на белградските средни училишта насилството врз професорите го коментираше како страшно и додаде дека покрај дисциплинската постапка, случајот требало да биде пријавен и во полиција.

Овде, покрај училишната недисциплина, имате и елементи на психичко и физичко насилство, колешката е на работа, што може да резултира со кривични казни за учениците во некоја кривична постапка, рече Марков.

Нападнатата професорка моментално е на боледување. Како што пренесуваат српските медиуми, таа нема физичка повреда, но самиот инцидент и коментарите кои следеа, длабоко ја вознемириле.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.