Ознака: ученици
Македонија 09.09.23 | 21:49

Се помалку ученици во основните и средни училишта во Тетово

Се намалува бројот на паралелки во основните и средните училишта во општина Тетово. Оваа учебна година започна со 250 ученици помалку од минатата. Освен што се отпишале...

Астро 07.09.23 | 22:52

Овие хороскопски знаци едвај дочекаа да се вратат на училиште

Започна новата учебна година. Иако некои можеби беа тажни затоа што тоа значи дека летото завршува, има и такви кои едвај дочекаа да се вратат на училиште. Ова се трите...

Скопје 30.08.23 | 12:06

Општина Карпош: И годинава ќе има дневен престој за учениците до четврто одделение

Општина Карпош информира дека и годинава во основните училишта во Општина Карпош ќе биде организиран дневен престој за учениците до четврто одделение. Нашата посветеност...

Скопје 30.08.23 | 11:36

Два дена пред почетокот на учебната година учениците од четврто одделение од Општина Карпош дознаа дека ќе останат без продолжен престој

На два дена пред почетокот на учебната година на голем број родители им било соопштено дека учениците од 4то одделение во сите основни училишта на територија на Општина...

Балкан 19.08.23 | 17:29

Албанија забранува користење телефони за учениците и за наставниците за време на настава

Албанија забранува употреба на мобилни телефони, за време на настава, во основните и средните училишта и за учениците и за наставниот кадар. -За елиминирање на масовната...

Балкан 01.08.23 | 20:08

Во училиштата во Србија учеле 250 ученици со статус на бегалци, од кои 82 биле од Украина

Во претходната учебна година во основните и средните училишта во Србија учеле 250 ученици со статус на бегалец, од кои 82 ученика од Украина. Како што соопшти Министерството...

Македонија 25.07.23 | 18:31

Владата пресече: Учебната година ќе почне на 1 септември, ќе трае до 17 јуни, а ќе има и пролетен распуст

Учебната година и понатаму ќе почнува на 1 септември, а ќе трае до 17 јуни. Од новата учебна 2023/2024 основците и средношколците ќе имаат и пролетен распуст, соопшти Министерството...

Македонија 10.07.23 | 14:33

Само шест ученици се запишаа во средното земјоделско училиште „Кузман Шапкарев“ во Битола

Во битолското средно земјоделско училиште „Кузман Шапкарев“, во првиот уписен рок кој заврши на 30 јуни, во прва година запишани се само шест ученици. Според Конкурсот...

Македонија 25.06.23 | 15:42

Поразителни бројки: Во гимназијата „АТА“ во Центар Жупа во прва година се запишале само 10 ученици

Во првото пријавување во прва година во гимназијата „АТА“ во Центар Жупа запишани се само 10 ученици, што е 14,7 отсто од предвидената квота. Пријавени беа 10 и сите се запишани....

Свет 22.06.23 | 08:45

По пандемијата, никогаш полоши резултатите по математика и читање на 13-годишните ученици во САД

Американските 13-годишници имаат најлоши резултати по математика и читање споредено со низа децении. Во областа на математиката нивните резултати никогаш не биле полоши,...

Свет 04.06.23 | 16:42

Ирски град се обединува во обидот да забрани паметни телефони за деца

Родителите во ирскиот град Грејстоунс се здружија за да им кажат на своите деца дека не можат да имаат паметен телефон до средно училиште. Здруженијата на родители низ...

Македонија 19.05.23 | 16:47

Со штетните влијанија на корупцијата се запознаа учениците од ОУ „Коле Неделковски”

Кампањата „Бидете херои на чесноста“ за борба против корупцијата денеска продолжи во основното училиште „Коле Неделковски” со цел да ги охрабри учениците од основните...

Македонија 16.05.23 | 09:54

Училиштата се празнат: Намален бројот на основци и средношколци

На крајот на учебната 2021/2022 година, бројот на учениците во редовните основни училишта изнесувал 184 910, што претставува намалување за 0.6 % во однос на претходната учебна...

Македонија 09.05.23 | 15:33

Наместо со тимови, комисии и системи, треба да се почне со 12-годишни деца кои на училиште носат нож, му рече актерката Весна Петрушевска на министерот за образование

Наместо со тимови, комисии и системи, треба да се почне со 12 до 14-годишните деца кои на училиште одат со ножеви, му кажа актерката Весна Петрушевска на министерот за образование...

Балкан 08.05.23 | 20:34

Ученици правеле списоци со ученици во кои ќе пукаат

Како што потврди српското МВР за порталот Н1, во три училишта во Србија учениците правеле списоци со ученици во кои ќе пукаат. Сите биле приведени заедно со нивните родители,...

Македонија 06.05.23 | 11:02

Ученик од скопско училиште вперил пластичен пиштол кон соученици

По случувањата изминативе три дена во Србија каде 13 годишен ученик усмрти 8 ученици и чувар на училиштето, а следниот ден 21 годишно момче изврши масакр убивајќи 8 и ранувајќи...

Црна хроника 05.05.23 | 14:01

Тепачка на ученици во основно училиште во Тетово

Тепачка меѓу ученици во основно училиште во Тетово. Според СВР Тетово, прво 45-годишниот тетовец А.Р. вчера околу 13 часот пријавил дека околу пладне во дворот на тетовско...

Црна хроника 14.04.23 | 10:59

За автобуси што вршат превоз на ученици изречени 47 казни, осум возила упатени на вонреден технички преглед

Во текот на вчерашниот ден во периодот од 12.00 до 16.00 часот на територијата на Република Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз...

Македонија 21.03.23 | 12:34

Шаќири ќе прифати да се крати материјалот за матура ако тоа е во согласност со законот – учениците ќе добијат одговор до петок

Министерот за образование, Јетон Шаќири, смета дека ќе постигне договор со средношколците прифаќајќи им ги сите барања што се во согласност со законот. Тој рече дека...

Црна хроника 24.02.23 | 10:44

Дојава за поставена експлозивна направа во 16 училишта во Скопје и едно во Прилеп

Денеска до 09.30 часот е пријавено дека на електронските адреси на 16 училишта во Скопје и едно училиште во Прилеп е упатена закана за поставена експлозивна направа, информира...