Ознака: ученици
Скопје 08.08.22 | 16:33

Муцунски: Бесплатен таблет за учениците од четврто одделение во Општина Аеродром

Бесплатен таблет за учениците во Општина Аеродром! Согласно со изборната програма и заложбата за осовременување на образовниот процес, секое дете кое посетува настава...

Македонија 07.08.22 | 19:22

Од 1 септември второодделенците ќе учат за идентитети, во петто се спојуваат Историја и Општество

Од септември, во петто одделение се спојуваат предметите Историја и Општество, додека пак учениците од второ одделение ќе изучуваат родови, етнички и национални идентитети,...

Македонија 25.06.22 | 12:06

Проф. д-р Јаневска: На децата им покажаа на дело, дека без знаење може да се стане милијардер, да се има висока политичка функција

Не постои ништо поважно, во овој момент, од договорот со Бугарија и зачувувањето на нашиот идентитет, коментира професорката Весна Јаневска. Таа додава дека, сепак, постојат...

Балкан 16.06.22 | 15:22

Се запали автобус со ученици во Хрватска

Се запали автобус што превезувал педесетина ученици на екскурзија во Хрватска. Според првичните информации, нема повредени. Автобусот возел на релација Имотски – Загвозд,...

Калеидоскоп 16.06.22 | 15:03

Во Хрватска се запали автобус со ученици кои оделе на екскурзија

Се запали автобус што превезувал педесетина ученици на екскурзија во Хрватска. Според првичните информации, нема повредени. Автобусот кој ги превезувал учениците од...

Свет 09.06.22 | 11:41

Властите во Киев им се заканија на родителите да не ги пуштаат децата во училиште на териториите под руска контрола

Властите во Киев им се закнија на родителите на триториите што се под руска контрола да ги бојкотираат новите власти. Украинската вицепремиерка задолжена за реинтеграција,...

Македонија 09.06.22 | 07:15

Завршува учебната година

За околу 255 илјади основци и средношколци денеска е последниот училиштен ден во учебната 2021/2022. Годината завршува во редовниот термин и покрај одложениот почеток на...

Култура 02.06.22 | 09:26

„Младите доаѓаат“ – концерт на оркестарот на Филхармонија со учениците од државните училишта

Овој четврток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Младите доаѓаат“ на кој ќе настапат ученици од државните музички училишта. Диригент...

Црна хроника 30.05.22 | 12:36

Загаден е воздухот од пожарот во Тетово, учениците два дена нема да одат на настава

Општина Тетово во соработка со Секторот за образование одлучи денеска и утре да го прекине образовниот процес поради настанатата состојба по пожарот што денеска избувна...

Македонија 26.05.22 | 15:45

Учениците ќе имаат и дигитални и печатени учебници

Министерот за образование Јетон Шаќири, одговарајќи на пратеничко прашање, потврди дека учениците кои почнаа од лани со новата дигитална концепција, следната учебна...

Свет 26.05.22 | 12:05

Полицаец дозна дека ќерка му е убиена кога дојде да помогне во училиштето: Тажна снимка што го потресе светот

Заменикот шериф дошол да помогне во истрагата за масакрот во училиштето во Тексас, во кој тинејџерот Салвадор Рамос уби 19 деца и две учителки, за таму на лице место да...

Скопје 17.05.22 | 20:11

Арсовска: Младите покажаа дека работејќи со посветеност и креативност може да се постигнат одлични резултати

Денеска во средното училиште на Град Скопје Димитар Влахов, учениците на Отворениот ден на училиштето ги презентираа своите изработки и стекнати вештини, со што и го...

Свет 05.05.22 | 16:12

Боксови и клоци: Масовна тепачка на ученици и родители во средно училиште

Масовна тепачка изби во средно училиште во Аризона кога повеќе од 30 ученици и еден родител се степале за време на паузата за ручек. Гимназијата во Тусон беше блокирана...

Македонија 29.04.22 | 14:55

Ученици од ООУ „Киро Глигоров“ од Скопје го посетија Кабинетот на Претседателот Стево Пендаровски

Ученици од ООУ „Киро Глигоров“ од Скопје денеска го посетија Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, во рамки на Отворен Кабинет, активност којашто...

Скопје 27.04.22 | 18:18

Им ветувале добри оценки ако ги убедат соучениците да дојдат на настава: Притисок врз ученици и наставници од „Васил Антевски-Дрен“

Во средното скопско училиште „Васил Антевски-Дрен“ се врши притисок врз учениците за да се вратат на настава, а како што дознава „Курир“ од свои извори на некои ученици...

Македонија 27.04.22 | 16:33

Ни родителите ни учениците не го послушаа Шаќири, училниците и денес останаа празни

Родителите ниту денеска не ги однесоа децата во училиште, и покрај повикот на министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, тоа да го сторат. Шаќири и на директорите...

Живот 27.04.22 | 14:59

УНИЦЕФ алармира за последиците од продолжениот прекин на наставата, пропуштеното мора да се надомести

УНИЦЕФ е сериозно загрижен поради продолжениот прекин на наставата и повикува да се преземат мерки со кои ќе се овозможи децата од основното и средното образование...

Македонија 24.04.22 | 13:12

Мицкоски: Владата да ги прифати барањата на наставниците за учениците во вторник да се вратат на училиште

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска присуствуваше на свечената литургија по повод големиот православен празник Христово Воскресение – Велигден...

Македонија 19.04.22 | 17:55

Владата предложи покачување на платите од 10%, учениците да се вратат во училиштата

Владата на Република Македонија на денешната 40-та седница ја разгледа и усвои Информацијата за состојбите во основните и средните училишта предизвикана од...

Македонија 12.04.22 | 13:22

Скратена програма за учениците, штрајкот продолжува и утре?

Ќе договориме скратена програма со Министерството за образование и со Бирото за развој, да се имплементира во наставата скратена програма, не би било фер учениците...