Во изминатите 24 часа во Србија на корона вирус се тестирани 29365 граѓани, од нив позитивен тест имале 12559 лица.

Од последици предизвикани од вирусот корона починале 19 граѓани.

Во болниците низ Србија во моментов на респиратор се вклучени 88 пациенти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.