Ознака: починати
Македонија 05.03.21 | 15:53

11 лица починаа од ковид-19, меѓу нив и 39-годишен пациент, нови 843 заболени

Вкупно 11 лица починаа од компликации од ковид-19, а меѓу нив и еден 39-годишен пациент, соопшти Министерството за здравство. Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања,...

Македонија 04.03.21 | 14:03

Починаа нови девет пациенти од ковид-19, регистрирани се 721 новозаразени, активни се 8.162 случаи

Вкупно девет пациенти починаа од компликации од ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Починале тројца пациенти од Скопје (85г, 80г, 69г,), двајца пациенти од Куманово...

Свет 04.03.21 | 10:39

Унгарија бележи најголемa дневна бројка на новозаразени во последните три месеци

Во Унгарија во последните 24 часа се регистрирани 6.278 нови случаи на Ковид-19, што е најголема дневна бројка на новозаразени во последните три месеци. Во минатото деноноќие...

Македонија 03.03.21 | 15:06

Бројките повторно растат: Четворица скопјани и еден штипјанец починаа од ковид-19, регистирани нови 807 заболени

Четворица скопјани и еден штипјанец починаа од компликации од ковид-19, информира Министерството за здравство. Починатите пациенти од Скопје се на возраст од  80, 74 ,68...

Македонија 02.03.21 | 16:00

Седум пациенти починаа, 726 новозаболени од ковид-19

Вкупно седум пациенти починале од компликации од ковид-19 соопшти Министерството за здравство. Починати се по двајца пациенти од Скопје (77г, 74г) и Кичево (71г, 51г)  и по...

Балкан 02.03.21 | 13:56

Во Албанија лани починале 25,8 отсто повеќе луѓе во однос на година претходно

Според податоците на Институтот за статистика во Албанија (ИНСТАТ), минатата година е забележана повисока смртност за 25,8 отсто во споредба со претходната година. Во...

Македонија 01.03.21 | 15:30

Починаа седум пациенти, меѓу нив и еден 68-годишен странец, регистирани се 234 нови случаи на ковид-19

Вкупно седум пациенти починаа од компликации од ковид-19, а меѓу нив и еден 68-годишен странец, информира Министерствто за здравство. Починати се  и еден скопјанец (86 г),...

Балкан 01.03.21 | 11:14

Албанија го заврши месецот со рекорден број на починати од Ковид-19

Албанија во изминатиот месец бележи највисоки бројки од секој апсект од почетокот на пандемијата на Ковид-19. Според официјалните податоци, коишто секојдневно ги објавува...

Македонија 28.02.21 | 16:02

Од 2.533 тестирања регистирани се 305 нови случаи на ковид-19, почина 11 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Балкан 27.02.21 | 22:03

Во и околу Балканот се шири нов бран на корона вирусот, Унгарија најпогодена

Бројот на пациенти заразени со корона вирус во земјите од регионот бележи пораст во споредба со претходните денови, а најтешка е состојбата во Унгарија, каде што во...

Македонија 27.02.21 | 14:42

Повеќе новороденчиња и починати во време на пандемија

Новите податоци од Државниот завод за статистика покажуваат дека бројот на живородените деца во четвртото тримесечје од 2020 година изнесува 4 935 и во споредба со истиот...

Македонија 26.02.21 | 16:10

Починаа осум пациенти од ковид-19, регистрирани се 554 новозаболени

Вкупно осум пациенти го загубија животот поради компликации од ковид-19. Сите се починати во болнички услови, информира Министерството за здравство. Починати се двајца...

Свет 25.02.21 | 23:53

Бројот на жртви на пандемијата надмина 2,5 милиони луѓе

Најновиот биланс што се однесува на починати од Ковид-19 во светот покажуваат дека од почетокот на пандемијата во декември 2019 година животот го загубиле повеќе од 2,5...

Македонија 25.02.21 | 18:40

Тринаесет починати, најмладиот на 48-годишна возраст, 582 нови позитивни на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2.972 тестирања, а се регистрирани 582 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп 55 -Кавадарци 40 -Куманово 24 -Гевгелија 23 -Неготино...

Македонија 23.02.21 | 16:01

Починаа уште девет лица од ковид-19, регистрирани нови 509 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.813 тестирања, а регистрирани се 509 нови...

Македонија 21.02.21 | 15:03

Вакцини нема, ама има 16 починати и 254 новозаразени

Денешните статистика објавена од Министерството за здравство по однос на состојбата со коронова вирусот во земјава кажува дека во последните 24 часа од направени 2.160...

Македонија 19.02.21 | 15:30

Починаа 19 лица од ковид-19, од нив шестмина починале во ноември и декември, регистрирани 415 нови случаи

Вкупно 19 лица починаа како резултат на компликации од ковид-19, а меѓу нив пријавени се шест пациенти кои починале во тек на месеците ноември-декември, соопшти Министерството...

Македонија 18.02.21 | 14:49

Починаа осум пациенти, регистрирани 373 нови случаи на ковид-19

Уште осум пациенти починаа од компликации од ковид-19, а Министерството за здравство регистрира 373 нови случаи  од 2.345 тестирања. Новите случаи се во: Скопје – 155, Прилеп...

Македонија 17.02.21 | 15:56

Уште седум пациенти починаа од ковид-19, нови 347 заболени

Уште седум пациенти починаа од компликации од ковид-19, информира Министерството за здравство. Починати се четири пациенти од Скопје (80г, 79г, 69 и 61г), по еден пациент од...

Македонија 16.02.21 | 16:53

358 новозаболени и петмина починати во изминатите 24 часа, бројката надмина 3.000 починати од ковид-19 од почетокот на пандемијата

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.275 тестирања, при што се регистрирани...