Ознака: починати
Македонија 26.11.20 | 14:09

Од корона починаа 40-годишен жител на Неготино и 84-годишен кавадарчанец

Тројца здравствени работници од Кавадарци се позитивни на корона вирус, а денеска починаа неготинец на 40 и кавадарчанец на 84 години. Како што потврдува за МИА, д-р Ристе...

Македонија 24.11.20 | 09:13

На инфективното одделение во Битола тројца починати и 70 хоспитализирани

На инфективното одделение во Клиничката болница во Битола во изминатите 24 часа починаа тројца пациенти на возраст од 64, 84 и 85 години. Починатото лице на 64 годишна возраст...

Калеидоскоп 23.11.20 | 13:51

Седуммина починати во Русија, пиеле средство за дезинфекција откако им снемало алкохол на забава

Седум лица починале, а уште двајца се на интензивна нега во кома откако на забава почнале да пијат средство за дезинфекција на раце, наводно, зошто алкохолот им се потрошил....

Балкан 23.11.20 | 11:35

Нови 45 жртви на Ковид-19 во Хрватска

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 1.973 нови случаи на заразени со корона вирусот, со што бројот на активни случаи се искачи на 19.275. Меѓу нив 2.060 пациенти...

Македонија 22.11.20 | 20:48

И покрај кризната состојба, хаосот на Филипче продолжува, скоро секој втор испитан е позитивен на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10,...

Македонија 21.11.20 | 19:32

Тешко ѝ на државата во која Филипче лекува, а Стојанче брани: 25 пациенти починаа од ковид-19, 1.182 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-544, Куманово-48, Штип-31,...

Македонија 20.11.20 | 20:51

Катастофални бројки: 39 починати, 1.237 новозаразени со ковид-19, тоа е „новото нормално“ на Заев и Филипче

Вкупно 39 пациенти во Македонија ја загубија битката со ковид-19 во последните 24 часа, информира Министерството за здравство. Во последните 24 часа се направени 3.200 тестирања,...

Балкан 20.11.20 | 19:24

Црн рекорд во Грција: 72 пациенти ја загубија битката со ковид-19

И Грција денеска бележи нов негативен рекорд на смртни случаи од ковид-19 на дневно ниво со починати 72 лица, јави дописничката на МИА од Атина. Дополнително, за разлика...

Свет 20.11.20 | 09:04

Над 100 илјади починати од коронавирус во Мексико

Повеќе од 100.000 луѓе починаа во Мексико од Ковид-19, соопштија властите на таа земја. Водечкиот епидемиолог во Мексико, Хозе Луис Аломија Сегара, синоќа потврди дека се...

Македонија 19.11.20 | 17:54

35-годишен пациент од Охрид и 37-годишен од Струга жртви на Ковид-19

35 годишен пациент заболен од корона е најмладата жртва во последните 24 часа. Статистиката бележи еден починат од Охрид, како и еден 37-годишен пациент од Струга кој ја...

Балкан 19.11.20 | 14:03

Во Хрватска починаа 49 пацеинти со Ковид-19, новозаразени преку 3.100

Во последните 24 часа во Хрватска има нови 3.164 заразени со корона вирусот, а бројот на активни случаи изнесува се зголеми на 17.814. Меѓу нив 1.944 се во болница, а 204 на респиратор. Починаа...

Македонија 18.11.20 | 18:07

Хоророт Филипче нема крај: 21 починат, 1406 заразени

Во последните 24 часа во Македонија се направени 3.398 тестирања, а регистрирани се 1406 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 627 -Куманово 73 -Дебар 1 -Штип 37 -Прилеп 98 -Тетово 72 -Струга...

Македонија 17.11.20 | 20:15

Продолжува црната статистика: 31 пациент почина од ковид-19, нови 977 заразени, тоа е новото нормално на Заев и Филипче

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-503, Куманово-55, Дебар-1,...

Македонија 17.11.20 | 13:10

ДСЗИ освен во Штип, ќе испитува како починале уште 11 пациенти болни од ковид-19

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) испитува како починале 12 пациенти болни од ковид-19, соопштија од Инспекторатот денеска откако во неделата ќерка...

Македонија 16.11.20 | 18:57

Црн понеделник: Починаа рекордни 40 пациенти болни од ковид-19, ова е „ситуацијата е под контрола“ на Заев и Филипче

Рекордни, 40 пациенти од кои десет од Скопје починаа поради компликации од ковид-19 во изминатите 24 часа соопшти министерството за здравство. Од нив, само еден е починат...

Македонија 16.11.20 | 16:32

За 24 часа во болницата во Велес починаа тројца пациенти болни од ковид-19

Продолжува црниот биланс на починати во Општата болница во Велес. Вчера попладне починале двајца мажи, еден на 89 години од Велес и еден од Свети Николе на 68 години. Утрово...

Балкан 16.11.20 | 14:11

73 починати во еден ден во БиХ

Во Босна и Херцеговина во изминатото деноноќие потврдени се релативно мал број на нови случаи на коронавирус – 726, но во исто време е поставен нов црн рекорд со дури...

Македонија 15.11.20 | 19:40

Оставката на неспособната влада и Филипче не е прашање на политички чин, туку прашање на живот

Ковид-19 не е статистика, порача портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ од настанот организиран од партијата, со кој им се оддаде почит на починатите од ковид-19. Илјада светилки над...

Македонија 15.11.20 | 19:06

Илјада светилки над Скопје: Овие 1.305 жртви од ковид-19 ќе беа далеку помалку да не беше неспособноста на Филипче

Ковид-19 не е статистика. Секојдневно се држат пресконференции на броеви. 195 починати за една недела, 1.305 од почетокот на пандемијата во март. Но, ковид-19 не е статистика....

Македонија 15.11.20 | 17:45

24 починати, од кои најмладиот на 41 година, нови 990 случаи на ковид-19

Од 2.655 направени тестирања во изминатите 24 часа се регистрирани нови 990 случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Од нив, 378 се во Скопје, Куманово-48, Дебар-6,...