Ознака: Ковид 19
Свет 27.07.21 | 19:14

Во Израел првпат по четири месеци има повеќе од 2.000 заразени со ковид-19 за еден ден

Министерството за здравство на Израел објави дека повеќе од 2.000 луѓе биле позитивни на Ковид-19 во понеделникот, што е најмногу од март. Како што е наведено, биле тестирани...

Здравје 26.07.21 | 21:59

СЗО предупредува на зголемена стапката на ширењето на коронаворусот во Европа, најлошо во Грција

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) објави во понеделникот дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Свет 25.07.21 | 13:07

Браун: Можно е Германија да воведе ограничувања за невакцинираните

Германија денеска соопшти дека можеби е потребно да се воведат ограничувања за невакцинираните лица, доколку бројот на заразени во земјата во следните месеци повторно...

Здравје 25.07.21 | 12:18

Теренската вакцинација продолжува, објавени населените места за утрешниот ден

Теренската вакцинација за понеделник 26.07.2021 ќе се одвива во следните населени места: Тетово – Палчиште, Новаке, Камењане, Синичани, Урвич, Јеловјане Гостивар – Равен,...

Свет 25.07.21 | 09:01

И Курц со мрачни прогнози: Овој вирус ќе остане и во наредните пет години

Австрискиот канцелар Себастијан Курц процени дека корона вирусот ќе остане, и тоа не само една година. Тој додаде дека неговата влада ќе одговори на тој предизвик како...

Здравје 25.07.21 | 08:57

Само 0,02 отсто од ревакцинираните граѓани се заразиле со Ковид-19, од утре вакцинирање и во домашни услови

Повторно двоцифрен бројот на новозаболени од Ковид-19. Нови 37 случаи беа регистрирани вчера, најголем дел од нив се во Тетово и Скопје. Надлежните апелираат граѓаните...

Здравје 24.07.21 | 20:32

МЗ: Од вакцинираните граѓани само 0,02 отсто се заразиле со ковид-19, ниту еден не починал

Од вкупно 330.320 граѓани со примени две дози вакцини против Ковид-19, 96 биле позитивни на коринавирусот по примена втора доза вакцина. Тоа значи дека само 0,02 отсто се заразиле...

Здравје 23.07.21 | 15:23

Бројките скокнаа: Нема починати пациенти, регистрирани нови 36 заразени со ковид-19, 15 се од Куманово

Нема починати пациенти во последното деноноќие, а министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, согласно податоците од Институтот за јавно здравје...

Здравје 22.07.21 | 15:45

Почина 70-скопјанец од ковид-19, регистрирани 17 нови случаи од 2.896 тестирања

70-годишен скопјанец почина во болница од компликации од ковид-19 во последните 24 часа, информира минстерството за здравство. Согласно податоците од Институтот за јавно...

Музика 22.07.21 | 15:35

Ерик Клептон одби да свири на настапи каде се бара потврда за вакцинација

Ерик Клептон нема да настапи на места на кои е потребен доказ за вакцинација. Како што изјави, тој не сака да настапи на ниту една сцена каде публиката е дискриминирана. Имено,...

Здравје 22.07.21 | 14:17

Третата доза на вакцина против ковид-19 е неизбежна, имунитетот трае најмалку шест месеци, предупредува епидемиологот Петровиќ

Д-р Радмило Петровиќ, српски епидемиолог проценува дека имунитетот од секоја вакцина ќе трае најмалку шест месеци и дека ќе биде неизбежна и трета доза од вакцината...

Семејство 22.07.21 | 11:44

За вакцините, верувајте ѝ на науката место на Фејсбук, вели американскиот актер Мет Дејмон

Американскиот глумец Мет Дејмон повторно повика на борба против корона-пандемијата, а како едно од најефикасните оружја ја наведе вакцината. – Тешко ми е, имам неколку...

Здравје 22.07.21 | 11:39

Кина: Истрагата за потеклото на корона вирусот содржи јазик што не ја почитува науката

Планот на Светската здравствена организација (СЗО) за втората фаза од истрагата за потеклото на коронавирусот содржи јазик што не ја почитува науката и Кина нема да...

Балкан 21.07.21 | 23:02

Лекарите во Србија предупредени – четвртиот бран на корона вирус се очекува кон крајот на август

Во Србија изминатите денови почнува да се зборува дека на лекарите кои работат во белградските болници им било наредено да ги користат годишните годишни одмори до 15...

Здравје 21.07.21 | 15:25

15 новозаразени со ковид-19 од 2.550 тестирања, нема починати

Нема починати пациенти од компликации од ковид-19 во изминатото деноноќие, а Министерството за здравство информира согласно податоците од Институтот за јавно здравје...

Балкан 21.07.21 | 12:55

Бројките на заразени со ковид-19 во Грција растат рапидно: Најголем број на нови случаи од април

Здравствените власти во Грција објавија дека најголемиот број заболени од коронавирус од 20 април е забележан во вторникот, бидејќи се регистрирани 3.565 случаи. Тој број...

Свет 21.07.21 | 12:47

Во Австралија повторно расте бројот на новозаразени, одложено укинувањето на ограничувањата

Австралиските држави Нов Јужен Велс и Викторија денеска соопштија за нагло зголемување на нови случаи на Ковид-19 и ги оставија во сила антипандемиските мерки, и покрај...

Здравје 21.07.21 | 11:16

Короната не бира, го загрозува срцето и кај претходно здрави 20-годишни луѓе

Сè поголем е бројот на 20-годишни луѓе кои прележале ковид-19 и бараат помош од кардиолог поради зголемен притисок. Испитувањата покажуваат дека додека биле заразени,...

Свет 21.07.21 | 09:55

Денес најмногу починати од Ковид-19 во Велика Британија во последните четири месеци

Во Велика Британија денес има најмногу смртни случаи од Ковид-19 во последните четири месеци, известуваат медиумите во таа земја. Британската влада денес објави дека...

Свет 21.07.21 | 09:00

Јужна Кореја потврди нов дневен рекорден број на заразени со Ковид-19

Јужна Кореја вчера регистрира рекорден дневен број од 1.784 нови случаи на Ковид-19 и го надмина рекордот од минатата недела поради брзото ширење на делта мутацијата на...