Ознака: Ковид 19
30.09.22 | 15:20

Рускиот патријарх Кирил има ковид-19

Рускиот патријарх Кирил е заразен со Ковид-19 и сите негови закажани состаноци и патувања се откажани. Ова на својата веб-страница го објави Московската патријаршија,...

30.09.22 | 14:50

Регистрирани 81 нови случаи на ковид-19, 20 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 734 тестови, а регистрирани се 81 нови...

29.09.22 | 14:08

Нови 105 случаи на ковид-19 од 735 тестови, 22 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 735 тестови, а регистрирани се 105 нови...

28.09.22 | 14:11

Вкупно тројца починати и 96 нови случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 729 тестови, а регистрирани се 96 нови...

26.09.22 | 14:57

Вкупно четворица починати од ковид-19, нови 96 случаи за три дена

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 24.09 до 26.09.2022): Направени се 962 тестови, а регистрирани...

25.09.22 | 21:42

Два дена по враќањето од Њујорк, шпанскиот премиер е позитивен на ковид-19

Шпанскиот премиер Педро Санчез е позитивен на коронавирусот и ги откажа настаните од неговата програма. Ова се случи два дена откако Санчез се врати од Њујорк, каде...

25.09.22 | 18:41

Директорот на Фајзер се зарази со Ковид вторпат за два месеци

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60) соопшти дека е позитивен на тестот за ковид по вторпат. Се чувствувам добро и немам никакви симптоми, рече Бурла. Во август...

19.09.22 | 14:24

Тројца починати во последните три дена, нови 173 случаи на ковид-19 од 1.216 теста

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 16.09 до 18.09.2022): Направени се 1.216 тестови, а регистрирани...

16.09.22 | 14:26

Ковид-19: Едно лице почина, 89 новозаразени, активни се 689 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 656 тестови, а регистрирани се 89 нови...

14.09.22 | 14:23

Еден пациент почина, регистрирани нови 141 случај на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 866 тестови, а регистриран е 141 нов случај...

13.09.22 | 14:02

Вкупно тројца починати, нови 165 заразени со ковид-19, од нив 39 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.088 тестови, а регистрирани се 165 нови...

07.09.22 | 11:50

Во САД граѓаните секоја година ќе се вакцинираат против Ковид-19

САД најверојатно ќе почнат да препорачуваат годишни вакцини против Ковид-19, соопштија здравствените власти. Соопштението беше објавено откако земјата одобри воведување...

07.09.22 | 11:09

Во САД секоја година ќе се прима вакцина против Ковид-19

Американските здравствени власти соопштија дека најверојатно ќе почнат да препорачуваат годишни вакцини против Ковид-19. Соопштението е објавено откако земјата одобри...

06.09.22 | 13:32

Нови 179 пациенти заболени од ковид – 19, од нив 57 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 977 тестови, а регистрирани се 179 нови...

31.08.22 | 14:29

Вкупно осум пациенти починаа од ковид-19, регистирани нови 222 позитивни случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 954 тестови, а регистрирани се 222 нови...

30.08.22 | 08:46

Џил Бајден негативна на тестот за Ковид-19

Првата дама на САД Џил Бајден е негативна на тестот за Ковид-19 и ќе се врати од Делавер во Вашингтон, изјави портпаролот. Џил Бајден (71) беше позитивна на Ковид-19 на 16 август....

26.08.22 | 13:48

Од 18 до 24 август починале пет пациенти од ковид-19, нови 252 случаи од нив 59 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 867 тестови, а регистрирани се 252 нови...

26.08.22 | 08:45

Еден милион луѓе во светот починаа од ковид-19 за осум месеци

Пандемијата на Ковид-19 усмрти еден милион луѓе во светот од јануари, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), повикувајќи ги владите да ја забрзаат вакцинацијата...

25.08.22 | 22:16

Од почетокот на годината имало над милион смртни случаи од Ковид-19: СЗО бара засилување на вакцинацијата во сиромашните земји

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека пандемијата на Ковид-19 усмртила еден милион луѓе во светот само од јануари. Организацијата ги повика владите да...

24.08.22 | 15:16

Со 1.054 позитивни Скопје има речиси половина од активните случаи на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последното деноноќие се регистрирани 381 нов случај на Ковид-19, со што вкупниот број на Ковид-дијагностицирани...