Ознака: заразени
Свет 05.07.20 | 09:34

Во САД 43.000 заразени со корона вирус во последните 24 часа

Во САД во последните 24 часа регистрирани се повеќе од 43 илјади заразени со корона вирус, соопшти Универзитетот Џонс Хопкинс кој секој ден го објавува бројот на заразени...

Здравје 04.07.20 | 18:15

Заразените со Ковид-19 би можеле да не го вратат сетилото за мирис

Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат резултатите од ново истражување. Губењето на...

Македонија 04.07.20 | 17:55

Каде е сега Филипче: Шестмина починаа, регистирани 147 нови случаи на заразени со Ковид-19

Во изминативе 24 часа починати се 6 лица од коронавирус, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19 од направени 1296 тестирања. Тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово,...

Свет 04.07.20 | 15:45

Највисок дневен пораст од 20.000 случаи на Ковид-19 во Индија

Во Индија е евидентиран досега најголемиот дневен пораст на новозаразени со коронавирус, повеќе од 22.000, а исто така се потврдени и нови 442 смртни случаја. Најголем број...

Балкан 04.07.20 | 13:45

Речиси половина од заразените во Грција се туристи

Дека со порастот на бројот на туристи кои пристигнуваат во Грција расте и бројот на заразени потврди вчерашниот ден. Од откриени 28 новозаразени, речиси половина 13 биле...

Балкан 03.07.20 | 19:50

Црна Гора од почетокот на јуни регистрирала 339 заразени со корона

Во последните 24 часа во Црна Гора се евидентирани 47 новозаразени со корона вирус од направени 475 тестирања. Од нив, 28 лица се контакти со претходно потврдени случаи додека...

Свет 03.07.20 | 09:40

СЗО: Во текот на вчерашниот ден во светот имало 176.000 новозаразени со коронавирус

Во текот на изминатиот ден во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени сега веќе надмина 10,5 милиони, соопшти Светската...

Балкан 02.07.20 | 16:13

Заразените со Ковид-19 во Хрватска нема да може да гласаат на изборите

Хрватската изборна комисија соопшти денеска дека нејзината одлука да им забрани на граѓаните на кои им е дијагностициран Ковид-19 гласање на парламентарните избори...

Здравје 01.07.20 | 15:13

Починаа четворица скопјани од ковид-19, 120 новорегистирани, бројката никако да падне

Четворица скопјани на возраст од 51, 56, 58 и 57 години починале во изминатото деноноќие во ГОБ „8 септември“ како последица од ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Министерството...

Свет 26.06.20 | 11:55

Најголем скок на бројот на новозаразени во САД по два месеци

Во САД во изминатите 24 часа се пријавени 34.500 случаи на корона вирус, што е за нешто помалку од рекордот забележан на 24 април кога беа регистрирани 36.400 случаи на заразени...

Балкан 25.06.20 | 15:44

Во БиХ денеска, втор најлош ден од почетокот на епидемијата на коронавирус

Во четвртокот со 119 случаи забележан е вториот најголем број на заразени со корона вирус од почетокот на епидемијата во Босна и Херцеговина од месец март годинава, објавија...

Спорт 22.06.20 | 09:30

Уште тројца тенисери заразени со коронавирус, меѓу нив и Бора Чориќ

Бугарскиот тенисер Григор Димитров е заразен со коронавирус поради што е откажано финалето на Адриа Тур во Задар помеѓу Новак Ѓоковиќ и Андреј Рубљов. Уште три тенисери...

Свет 22.06.20 | 09:00

Бројот на заразени и починати во Бразил речиси преполовен

Здравствените власти во Бразил соопштија дека во понеделникот регистрирале 641 смртен случај поврзан со Ковид-19, што е значително опаѓање во споредба со 1.022 смртни случаи...

Свет 20.06.20 | 09:15

Бразил втора земја во светот со над милион заразени и речиси 50.000 мртви од Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирусот во Бразил достигна 1.038.568, а од Ковид-19 починаа 49.090 луѓе, соопшти Министерството за здравство на таа земја. Вчера беа регистрирани...

Балкан 16.06.20 | 16:03

Србија брои 59 новозаразени и еден починат од коронавирус

Во Србија во последните 24 часа се регистрирани нови 59 заболени од Ковид-19, а починало и едно лице. Вкупниот број на заразени изнесува 12.462, се наведува на порталот ковид-19.рс. Во...

Вести 15.06.20 | 13:24

Нови 103 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 841 тестирање, а регистрирани се 103 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-6, Штип-6, Прилеп-2, Тетово-17, Струга-9, Велес-3, Битола-1, Охрид-3,...

Свет 15.06.20 | 12:07

Русија брои уште еден ден со над 8000 новозаразени со Ковид-19

Руското Министерство за здравство во понеделникот информираше дека земјата во текот на изминатите 24 часа регистрирала 8.246 случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка...

Свет 15.06.20 | 11:41

Над 8 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Во светот 8.007.804 луѓе се заразени со вирусот Ковид 19, покажуваат најновите податоци на веб-страницата на Ворлдметерс.  Од вирусот починале 435.855 лица, а излекувани се ...

Македонија 13.06.20 | 14:59

Заев бара избори, Филипче крахира, бројката повеќе од трагична: 196 новозаразени со Ковид19, 8 починати!

Во последните 24 часа од направените 1213 тестирања, регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19, а починати се осум лица, информира Министерството за здравство. Најмногу...

Здравје 10.06.20 | 14:17

Чаир со најголем број активни случаи со Ковид-19, следат Бутел, Центар, Аеродром, Гази Баба и Карпош

Во Чаир и натаму има најголем број активни случаи со Ковид-19, чиј број изнесува 195, по што следат Бутел со 72, Центар со 71, Аеродром со 67, Гази Баба со 66, Карпош со 64, Сарај...