Ознака: заразени
Здравје 18.09.23 | 14:48

За еден месец осум нови случаи на СИДА

Само во текот на август, во Институтот за јавно здравје, пријавени се осум случаи на ХИВ/СИДА, од кои три лица се странски државјани со привремен престој во Македонија....

Здравје 01.09.23 | 10:31

Расте бројот на заболени со ковид-19 во Белгија, но засега нема причина за паника, сметаат лекарите

Бројот на заразени со Ковид-19 во Белгија бележи раст во последниве недели, но според вирологот на белгискиот Национален здравствен институт „Сајнсано“, Стивен Ван...

Балкан 17.08.23 | 09:59

24 разболени од западнонилска треска во Србија

Во Србија годинава 24 лица се разболеле од западнонилска треска, соопшти денеска Јавниот здравствен завод „Д-р Милан Јовановиќ Батут“. Меѓу нив има и едно лице кое пристигнало...

Здравје 20.12.22 | 15:05

Бројот на заразени со ковид-19 е зголемен за 12,8 отсто во однос на минатата недела, двајца починати и нови 206 заразени

Двајца пациенти починале од ковид-19 во период од 12 до 18 декември годинава, пишува во неделниот извештај кој Институтот за јавно здравје го објави денеска. Од 2.911 направени...

Здравје 13.12.22 | 10:12

Намален бројот на заразени со ковид-19, растат бројките на заболени од грип

Бројот на заразени со ковид-19 во Македонија е намален за 2 отсто во однос на минатата недела, но расте бројот на заболени од грип, објавува Институтот за јавно здравје...

Здравје 12.10.22 | 13:52

Нови 28 случаи на ковид-19 од 278 тестови, нема пријавено починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 278 тестови, а регистрирани се 28 нови...

Здравје 10.10.22 | 13:36

Вкупно четворица починати, нови 72 случаи на ковид-19 во последните три дена

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 07.10 до 09.10.2022): Направени се 871 тест, а регистрирани...

Здравје 04.10.22 | 14:46

Двајца починати, нови 75 случаи на ковид-19 од 745 тестови

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 745 тестови, а регистрирани се 75 нови...

Здравје 29.09.22 | 14:08

Нови 105 случаи на ковид-19 од 735 тестови, 22 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 735 тестови, а регистрирани се 105 нови...

Здравје 28.09.22 | 14:11

Вкупно тројца починати и 96 нови случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 729 тестови, а регистрирани се 96 нови...

Здравје 26.09.22 | 14:57

Вкупно четворица починати од ковид-19, нови 96 случаи за три дена

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 24.09 до 26.09.2022): Направени се 962 тестови, а регистрирани...

Здравје 19.09.22 | 14:24

Тројца починати во последните три дена, нови 173 случаи на ковид-19 од 1.216 теста

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 16.09 до 18.09.2022): Направени се 1.216 тестови, а регистрирани...

Здравје 16.09.22 | 14:26

Ковид-19: Едно лице почина, 89 новозаразени, активни се 689 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 656 тестови, а регистрирани се 89 нови...

Здравје 15.09.22 | 16:44

Помалку од 100 новозаразени лица, пријавени 4 жртви од коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 824 тестови, а регистрирани се 97 нови...

Здравје 13.09.22 | 14:02

Вкупно тројца починати, нови 165 заразени со ковид-19, од нив 39 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.088 тестови, а регистрирани се 165 нови...

Здравје 07.09.22 | 14:08

Тројца починати, нови 134 случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 912 тестови, а регистрирани се 134 нови...

Здравје 06.09.22 | 13:32

Нови 179 пациенти заболени од ковид – 19, од нив 57 се реинфекции

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 977 тестови, а регистрирани се 179 нови...

Здравје 05.09.22 | 16:18

За три дена четворица починати и 254 нови случаи на ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 02.09 до 04.09.2022): Направени се 1.308 тестови, а регистрирани...

Македонија 31.08.22 | 14:29

Вкупно осум пациенти починаа од ковид-19, регистирани нови 222 позитивни случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 954 тестови, а регистрирани се 222 нови...

Здравје 31.08.22 | 08:30

Намален бројот на новозаболени, оздравени и починати од Ковид-19

Во периодот од 22 август до 28 август тестирани се вкупно 5.815 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство...