Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 977 тестови, а регистрирани се 179 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 97, Кавадарци и Велес – по 9, Битола и Прилеп – по 8, Куманово и Берово – по 6, Тетово и Гевгелија – по 5, Штип и Радовиш – по 4, Кратово – 3, Охрид, Кочани, Неготино и Свети Николе – по 2, Кичево, Струга, Крива Паланка, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (179), регистрирани се 57 реинфекции.

Регистрирани сe 175 оздравени пациенти од: Скопје – 93, Битола – 19, Прилеп и Кавадарци – по 12, Куманово – 11, Гевгелија – 5, Гостивар – 4, Велес, Струмица, Крива Паланка и Кратово – по 3, Кочани – 2, Тетово, Охрид, Кичево, Ресен и Свети Николе – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 977 тестови: ИЈЗ-122, ЦЈЗ Скопје-91, ЦЈЗ Битола-21, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-28, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–54, Жан Митрев (Филип Втори)-16, Авицена-29, Биотек-21, Систина-49, лабораторија Лаор-8, Синлаб-18, Ремедика-9, Плодност-6, Генеа-3, Никоб Лаб-27, ВФВ Медикал-9, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 425.

Досега во земјата се направени вкупно 2.155.071 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.127, бројот на оздравени пациенти е 330.328, на починати е 9.499, а бројот на активни случаи изнесува 1.300

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      160389, Активни   602
Куманово    18125, Активни    38
Битола      17822, Активни    102
Прилеп      15399, Активни    51
Тетово      14431, Активни    49
Кавадарци   12001, Активни    38
Велес 10742, Активни    34
Гостивар    10264, Активни    17
Охрид 10266, Активни    69
Струмица    8763, Активни     14
Штип  8714, Активни     32
Кичево      6057, Активни     21
Кочани      5530, Активни     28
Струга      5166, Активни     13
Гевгелија   4858, Активни     12
Неготино    4121, Активни     12
Ресен 3006, Активни     11
Радовиш     2828, Активни     17
Свети Николе      2791, Активни     10
Крива Паланка     2641, Активни     13
Делчево     2171, Активни     45
Берово      1857, Активни     23
Дебар 1811, Активни     4
Валандово   1596, Активни     3
Виница      1480, Активни     9
Пробиштип   1299, Активни     2
Кратово     1106, Активни     7
Богданци    1099, Активни     3
Крушево     1027, Активни     8
Демир Хисар 925, Активни      1
Македонски Брод   795, Активни      7
Демир Капија      629, Активни      1
Македонска Каменица     534, Активни      3
Пехчево     515, Активни      1
Дојран      369, Активни      0

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.