Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 16.09 до 18.09.2022):

Направени се 1.216 тестови, а регистрирани се 173 нови случаи на КОВИД-19: Скопје –123, Битола – 16, Кавадарци – 7, Прилеп – 6, Велес – 4, Куманово, Охрид и Штип – по 3, Струмица, Ресен и Кратово – по 2, Тетово и Радовиш – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (173),регистриранисе 46 реинфекции.

Регистрирани сe 186 оздравени пациенти од: Скопје – 107, Куманово – 11, Кавадарци и Велес – по 9, Прилеп, Кочани и Неготино – по 6, Битола – 5, Берово – 4, Тетово, Кичево, Струга и Кратово – по 3, Гостивар и Струмица – по 2, Охрид, Штип, Гевгелија, Ресен, Радовиш, Крива Паланка и Пробиштип – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (16.09 – 18.09.2022)пријавенисе 3 починати лица,по едно лице од Скопје (69г), Валандово (75г) и Охрид (79г). Лицата сепочинати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.216 тестови преку:ИЈЗ-142, ЦЈЗ Скопје-133, ЦЈЗ Битола-42, ЦЈЗ Прилеп-12, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-32,Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0,Судска медицина-0,лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–28, Жан Митрев (Филип Втори)-31, Авицена-23, Биотек-44, Систина-25, лабораторија Лаор-8,Синлаб-4, Ремедика-9, Плодност-6, Генеа-2,Никоб Лаб-65, ВФВ Медикал-12,Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–7,ЖанМитрев Струмица–0,Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 559.

Досега во земјата се направени вкупно 2.162.814 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот наепидемијата изнесува 342.248, бројот на оздравени пациенти е 332.051, на починатие 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 673.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161000, Активни   366
Куманово    18178, Активни    27
Битола      17895, Активни    48
Прилеп      15458, Активни    43
Тетово      14445, Активни    9
Кавадарци   12059, Активни    30
Велес 10774, Активни    17
Охрид 10294, Активни    22
Гостивар    10273, Активни    4
Струмица    8774, Активни     8
Штип  8738, Активни     21
Кичево      6064, Активни     3
Кочани      5545, Активни     7
Струга      5173, Активни     2
Гевгелија   4870, Активни     6
Неготино    4131, Активни     5
Ресен 3023, Активни     15
Радовиш     2832, Активни     6
Свети Николе      2793, Активни     0
Крива Паланка     2658, Активни     5
Делчево     2182, Активни     9
Берово      1870, Активни     1
Дебар 1812, Активни     1
Валандово   1600, Активни     1
Виница      1477, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1119, Активни     5
Богданци    1100, Активни     1
Крушево     1037, Активни     7
Демир Хисар 927, Активни      2
Македонски Брод   798, Активни      2
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0
Вкупно      342248, Активни   673

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.