Ознака: заразени
Македонија 10.03.21 | 18:21

Бројките упорно растат: 40-годишен крушевчанец меѓу 16-те починати, нови 913 заразни од ковид-19

Вкупно 16 лица почина од компликации од ковид-19, а меѓу нив и 40-годишен крушевачец, информира Министерството за здравство. Починати се по 7 пациенти од Прилеп (87г, 82г, 75г,...

Свет 08.03.21 | 13:10

Во Албанија загрижувачки раст на младите меѓу новозаразените со Ковид-19

Албанија регистрира уште еден неделен црн биланс во однос на починати и новозаразени лица од Ковид-19 откако Министерството за здравство соопшти дека изминатата седмица...

Македонија 04.03.21 | 14:03

Починаа нови девет пациенти од ковид-19, регистрирани се 721 новозаразени, активни се 8.162 случаи

Вкупно девет пациенти починаа од компликации од ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Починале тројца пациенти од Скопје (85г, 80г, 69г,), двајца пациенти од Куманово...

Свет 04.03.21 | 10:39

Унгарија бележи најголемa дневна бројка на новозаразени во последните три месеци

Во Унгарија во последните 24 часа се регистрирани 6.278 нови случаи на Ковид-19, што е најголема дневна бројка на новозаразени во последните три месеци. Во минатото деноноќие...

Македонија 03.03.21 | 15:06

Бројките повторно растат: Четворица скопјани и еден штипјанец починаа од ковид-19, регистирани нови 807 заболени

Четворица скопјани и еден штипјанец починаа од компликации од ковид-19, информира Министерството за здравство. Починатите пациенти од Скопје се на возраст од  80, 74 ,68...

Македонија 02.03.21 | 16:00

Седум пациенти починаа, 726 новозаболени од ковид-19

Вкупно седум пациенти починале од компликации од ковид-19 соопшти Министерството за здравство. Починати се по двајца пациенти од Скопје (77г, 74г) и Кичево (71г, 51г)  и по...

Македонија 01.03.21 | 15:30

Починаа седум пациенти, меѓу нив и еден 68-годишен странец, регистирани се 234 нови случаи на ковид-19

Вкупно седум пациенти починаа од компликации од ковид-19, а меѓу нив и еден 68-годишен странец, информира Министерствто за здравство. Починати се  и еден скопјанец (86 г),...

Македонија 28.02.21 | 16:02

Од 2.533 тестирања регистирани се 305 нови случаи на ковид-19, почина 11 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Балкан 27.02.21 | 22:03

Во и околу Балканот се шири нов бран на корона вирусот, Унгарија најпогодена

Бројот на пациенти заразени со корона вирус во земјите од регионот бележи пораст во споредба со претходните денови, а најтешка е состојбата во Унгарија, каде што во...

Свет 26.02.21 | 23:39

Нови 427.000 луѓе во светот се заразиле со корона вирус во изминатите 24 часа

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека во изминатите 24 часа повеќе од 427.000 луѓе во светот се разболеле од Ковид-19, со што бројот на заразени од почетокот...

Македонија 26.02.21 | 16:10

Починаа осум пациенти од ковид-19, регистрирани се 554 новозаболени

Вкупно осум пациенти го загубија животот поради компликации од ковид-19. Сите се починати во болнички услови, информира Министерството за здравство. Починати се двајца...

Македонија 25.02.21 | 18:40

Тринаесет починати, најмладиот на 48-годишна возраст, 582 нови позитивни на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2.972 тестирања, а се регистрирани 582 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп 55 -Кавадарци 40 -Куманово 24 -Гевгелија 23 -Неготино...

Македонија 21.02.21 | 15:03

Вакцини нема, ама има 16 починати и 254 новозаразени

Денешните статистика објавена од Министерството за здравство по однос на состојбата со коронова вирусот во земјава кажува дека во последните 24 часа од направени 2.160...

Македонија 20.02.21 | 14:05

Многу се славело: Во Кавадарци е зголемен бројот на заразени од корона

Министерот за здравство Венко Филипче денеска посочи дека во Кавадарци е зголемен бројот на новозаразени. Според него, растот на новозаразени лица во Кавадарци е поради...

Македонија 16.02.21 | 09:51

Во болниците низ Македонија се лекуваат 592 пациенти, има 6.143 активни случаи на Ковид-19

На инфективните оддели во главниот град и во болниците низ Македонија се примени вкупнао 592 пациенти позитивни и сомнителни на корона вирусот кои се лекуваат  е 592. Од...

Македонија 15.02.21 | 15:11

Уште девет пациенти починаа, нови 51 заболени од ковид-19 од 755 тестирања

Уште девет пациенти починаа како резултат на компликации од ковид-19, соопшти министерството за здравство. Починати се тројца пациенти од Прилеп, по двајца од Скопје...

Македонија 13.02.21 | 16:09

Починаа уште пет пациенти, нови 357 заразени од 3.121 тестирања

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.121 тестирања, а регистрирани се 357 нови...

Македонија 12.02.21 | 15:27

Починаа пет пациенти од ковид-19, меѓу нив и еден 40-годишник, регистрирани се нови 367 заразени

Пет пациенти починаа од компликации од ковид-19, информира Министерството за здравство. Меѓу нив и еден пациенти на возраст од 40 години од Крива Паланка. Починати се двајца...

Македонија 10.02.21 | 15:46

Уште четворица пациенти починаа од ковид-19, нови 389 заразени од 2.445 тестирања

Уште четворица пациенти починаа како резултат на компликации од ковид-19, соопшти министерството за здравство. Од нив, само еден починал во домашни услови. Починати се...

Балкан 09.02.21 | 18:51

Црни рекорди на заразени и починати во Албанија, меѓу заразените е и министерот за одбрана

Во последното деноноќие во Албанија е регистрран нов негативен рекорд на заразени со Ковид-19, како и на пoчинати лица од корона вирусот. Според Министертвото за здравство...