Сопругата на лидерот на Kавачкиот клан Радоје Звицер се обидела да го пренесе својот недвижен имот на пријателка за да избегне конфискација доколку се спроведе финансиска истрага.

Тамара Звицер на тој начин остана без 133.500 евра бидејќи се обидела да лажира продажба на стан во местото Шкаљари во Котор на нејзината пријателка Ема Петровиќ, па против нив е покрената кривична постапка за данок. затајување и придонеси и перење пари, пишува Побједа.

Исплатата на Тамара Звичер била блокирана затоа што таа сакала фиктивно да и го префрли станот на Ема Петровиќ, односно да и го прикаже како да и го продала. Се сомнева дека сакала да избегне конфискација на нејзиниот имот во случај на финансиска истрага.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.