Силното невреме кое синоќа го парализираше сообраќајот во главниот град на Бугарија ги поплави улиците, па дури и поголемите сообраќајници. За само половина час, повеќе од 800 громови ја погодија Софија.

Според податоците на Националниот институт за метеорологија и хидрологија, за време на невремето на територијата на општината наврнале во просек 30 л/м2. метар.

78 од пријавените сигнали се посериозни.

Веднаш формиравме четири екипи, подоцна седум. По налог на градоначалникот беа објавени сите фирми за чистење со кои општина Митрополит има договор за да ги исчистиме шахтите за дождовница и да ни помогнеме во одведувањето“, коментира Красимир Димитров, директор на „Итна помош и превенција“ на Градска општина.

Сообраќајот во реонот на Лав мост беше најтежок по невремето, а причината беше што подвозникот во правец на Константин Величков беше поплавен поради зголеменото ниво на Владаиска река.

Штети од невремето имаше и денеска. Во населба Гоце Делчев дрво паднало врз три автомобили. За среќа нема жртви. Полициски и противпожарни екипи ја опколија областа додека не се отстранат паднатите гранки.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.