Ознака: гром
Балкан 31.05.23 | 11:04

Одбивал да излезе од вода: Гром уби момче на плажа во Грција

Дваесет и шестгодишниот Британец Скот Седон загина откако во понеделникот го удри гром на плажа на грчкиот остров Родос. Како што пренесуваат грчките медиуми, несреќата ...

Балкан 28.09.22 | 12:46

Силно невреме синоќа во Софија: За половина час, повеќе од 800 громови го погодија главниот град на Бугарија

Силното невреме кое синоќа го парализираше сообраќајот во главниот град на Бугарија ги поплави улиците, па дури и поголемите сообраќајници. За само половина час, повеќе...

Свет 30.08.22 | 13:11

Вознемирувачко видео: Младоженец го уби гром, сватовите го носеа на раце

Младоженец загина од гром на сопствената свадба за време во провинцијата Јунан во Кина.  Руан починал на лице место додека се фотографирал со својата избраничка на...

Свет 29.08.22 | 09:11

Гром усмрти младоженец за време на свадбената фотосесија

Силен удар на гром уби маж за време на сликањето пред неговата свадба, во југозападна Кина, иако на местото на несреќата набрзо пристигнале службите за итна помош. Човекот...

Балкан 22.08.22 | 14:26

Трагедија во Грција, гром усмрти планинар

Планинарската трка на планината Фалакро во грчка Драма заврши со трагедија, бидејќи еден од планинарите загинал при удар на гром, додека другиот натпреварувач е во...

Балкан 20.08.22 | 17:27

Гром удри во туристка која пливала во Сплит

Жена била погодена од гром попладнево додека пливала во морето на плажата Кашјуни во Сплит, пренесува „Слободна Далмација“. Службите за итна помош, пожарникарите и...

Скопје 06.08.22 | 15:52

Гром демантира дека новиот директор на Зоолошка градина е нивен член

Граѓанската опција за Македонија-ГРОМ во целост ги демантира наводните објави во дел од медиумите дека лицето Драган Илиевски назначен за в.д. директор на Зоолошката...

Свет 05.08.22 | 09:06

Удри гром во близина на Белата куќа: 4 лица се повредени

Четири лица синоќа се тешко повредени од удар на гром во близина на Белата куќа во Вашингтон. Громот удри во две жени и двајца мажи кои биле во јавниот парк што е лоциран...

Црна хроника 28.07.22 | 14:00

„Ако соседот не викаше, живи можевме да изгориме“ – гром пеплоса четири куќи во Прилеп, 25 минути се чекало исклучување на струјата

Од удар од гром ноќеска околу полноќ изгореа четири куќи во Прилеп на улицата „Кузман Шапкарев”. Нема повредени, седуммина прилепчани се спасени, но вознемирени...

Македонија 16.07.22 | 16:02

ГРОМ: Да му дадеме нова надеж на македонскиот народ

ГРОМ упатува Проглас и ги повикува сите партии вклучувајќи ги ВМРО ДПМНЕ и Левица да ги надминеме недоразбирањата и да му дадеме нова надеж на македонскиот народ. ГРОМ...

Балкан 16.07.22 | 08:53

Удар на гром на Триглав повредил 18 планинари

Од удар на гром на Мал Триглав во Словенија биле повредени 18 планинари, од кои двајца потешко, информираат од полициската управа во Крањ. Како што пренесува „Глас Истре“,...

Македонија 17.06.22 | 13:23

Пренџов: Останувам во опозицискиот блок како пратеник од Гром

Пратеникот Љупчо Пренџов во интервјуто за „Република“ проговори и за односите меѓу ГРОМ и ВМРО-ДПМНЕ кои се актуелни деновиве. Тој нема дилеми дека ќе продолжи да делува...

Македонија 17.06.22 | 09:17

Пренџов: Ова е казино влада, прво собира за себе, а тоа што ќе остане им го дава на граѓаните

Протестот во сабота треба да биде општ сенароден собир против владата на СДСМ и ДУИ. Власта вели дека со протестот и изборите ќе се запрат реформите но никој не може...

Македонија 14.06.22 | 18:01

ГРОМ официјално ја раскинува коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот одбор на ГРОМ донел одлука за официјално раскинување на коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. Како што информираат од оваа партија на вчерашната седница се одлучувало...

Црна хроника 01.05.22 | 16:03

Гром удри во зграда во Велес, нема настрадани

Силно невреме денеска го зафати Велес. Гром удри во зграда во близина на основното училиште Васил Главинов, при што се запали стан на поткровјето од зградата. Во пожарот...

Музика 24.03.22 | 10:58

Авионот во кој пејачката Мајли Сајрус летала за Парагвај го погодил гром

Авионот во кој пејачката Мајли Сајрус летала за Парагвај, го погодил гром, поради што морал присилно да слета. Пејачката летала за Парагвај заедно со своето семејство,...

Македонија 19.10.21 | 11:50

Пренџов: Јасно и гласно кажувам дека ние продолжуваме со ВМРО-ДПМНЕ, на Македонија и треба поспособна Влада

Пратеникот на ГРОМ од Собранието во Република Македонија, Љупчо Пренџов во своето гостување во студио 10 на Телевизија 24 од страна на новинарот беше информиран дека...

Скопје 18.10.21 | 18:06

Официјално: Стевчо Јакимовски во вториот круг во Карпош

Кандидатот за градоначалник на Карпош од редовите на ГРОМ Стевче Јакимовски влезе во вториот круг по пребројаните 100% од гласовите на ДИК. Имено тој освои 6.841 гласови,...

Скопје 06.09.21 | 19:25

Јакимовски повторно ќе се кандидира за градоначалник на Карпош

Некогашниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски на социјалните мрежи објави дека повторно се одлучил да се кандидира за прв човек на оваа општина. Сакам...

Македонија 04.09.21 | 19:19

ГРОМ ги демантира пораките за самостоен настап на локалните избори, одлука ќе носат идната недела

Не е точно дека Гром нема да учествува на настани на ВМРО- ДПМНЕ. Од партијата ја демантираат содржината  во пораката која деновиве кружи на социјалните мрежи во која...