Пожарот меѓу Бар и Сутоморе, над плажата Црвена е ставен под контрола, воспоставен е патниот сообраќај, но пругата се уште е во прекин, изјави утринава заменик командирот на Службата за заштита и спасување, Ацо Вулевиќ.

Пожарникарите успеаја да ги одбранат објектите од огнената стихија поддржана од силниот ветер, кој синоќа го зафати овој простор.

Заменик-командантот на Службата за заштита и спасување на противпожарната бригада Ацо Вулевиќ за Радио Бар и Бар Инфо потврди дека еден пожарникар е повреден, но дека неговиот живот не е во животна опасност.

Се бориме, не е лесно, екипите остануваат на теренот до дополнително известување, не смееме ништо да оставиме на случајноста, изјави Вулевиќ.

Полицијата вчера вечер го запре сообраќајот на главниот пат меѓу Бар и Сутоморе.

Вулевиќ претходно во Дневник 3 за ТВЦГ изјави дека пожарот се доближува до куќите, но дека го ставиле под контрола.

Пожарот е од големи размери и на многу непристапен и незгоден терен бидејќи се во близина на куќата, даваме се од себе, изјави Вулевиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.