Во текот на денешниот ден четири трговски центри беа евакуирани поради тоа што пристигнаа дојави за бомби, а тие биле испратени од „Протонмејл“.

Од истата мејл адреса биле испратени пораки до трговските центри во Белград и Ниш, кои беа евакуирани.

Полицијата во соработка со Обвинителството за високотехнолошки криминал работат на решавање на случајот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.