Ознака: бомби
Македонија 05.11.19 | 20:38

Јовески: Нема опасност за „бомбите“, но има за вработените во СЈО

Две неплатени сметки за струја, вода, парно, но и две неземени плати ги исплашија вработените во поранешното Специјалното Јавно обвинителство. Стравуваат и за својата,...

Црна хроника 24.10.19 | 12:51

Заев: Најприслушувни бевме јас и Црвенковски, но и новинари, професори и експерти

Премиерот Зоран Заев денеска сведочеше во предметот „Таргет Тврдина“ откако претходно пред судот даде заклетва дека ќе ја говори вистината. Тој истакна дека за првпат...

Црна хроника 24.10.19 | 12:35

Заев пристигна во Кривичен, сведочи за „бомбите“

Премиерот Зоран Заев попладнево дојде во Основниот кривичен суд во Скопје за да сведочи на судењето за незаконското следење на комуникациите „Таргет Тврдина“. Случајот...

Македонија 15.10.19 | 17:35

Алфа дојде до наодот од вештак: Разговорите и пораките од бомбите не можат да се земат за веродостојни и целосни

Дали се автентични СМС пораките што Судот ги користи како докази во постапките на СЈО? Начинот на кој е дојдено до нив и начинот на кој се чувани не може да ја гарантира...

Македонија 14.10.19 | 08:19

Бесими и Јакупи не признаваат дека биле „принципиелни“

По објавениот прислушуван разговор каде се слуша гласот на министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска која во 2013 година за време на локалните избори бара од вицепремиерот,...

Македонија 13.10.19 | 11:26

Бомбата на Ел Чека ја погоди Шекеринска: За влијание врз ДИК Мендух Тачи доби 3 години затвор, а таа била принципиелна

Барав само принципиелно да се гласа во ДИК – вака се пере Радмила Шекеринска на Фејсбук за објавената бомба за неа, во која може да се чуе како таа врши притисок врз...

Македонија 03.10.19 | 14:19

„Лајм“: Еве што содржат „бомбите“ на Бузаку за Сулејман Реџепи – тема е стриптиз во Охрид

Во истекот на временскиот рок, поставен во форма на ултиматум, од страната на Скендер Бузаку, останаа уште околу 20 часа, а во меѓувреме весникот „Лајм“ објави детали...

Македонија 02.10.19 | 19:01

Бранко Црвенковски не сака да коментира за тоа дали ги добивал „бомбите“

Поранешниот претседател на СДСМ и на Македонија, Бранко Црвенковски не сака да го коментира сведочењето на Зоран Верушевски дека нелегално прибавените телефонски...

Свет 01.10.19 | 16:20

Дојави за бомби во неколку судови во Братислава

Во неколку судови во Братислава примени беа денеска дојави за поставени бомби, што предизвика евакуација на зградите, изјави портпаролката на полицијата Вероника Сламкова. Меѓу...

Македонија 01.10.19 | 13:13

Дали СЈО и Јанева 30 дена по рокот примиле празни дискови без разговори како доказен материјал?

Материјалите од незаконското следење на комуникациите извршени во периодот од 2008 до 2015 година, СДСМ и Зоран Заев ги предадоа во Специјалното јавно обвинителство дури...

Македонија 30.09.19 | 13:27

Разузнавачот се разочарал во СЈО: Заев мирно спие, го замолчал Верушевски

Зоран Верушевски е мој советник за национална безбедност и јас со него како и со сите мои советници сум во постојана комуникација, изјави денеска премиерот Зоран Заев...

Македонија 30.09.19 | 09:33

Дали Заев најде начин од Њујорк да го замолчи Верушевски?

Исказот не е завршен, насмеано им одговори на новинарите пред Кривичниот суд ексразузнавачот, актуелен советник за безбедност на премерот Зоран Вешрушевски на заминување...

Македонија 27.09.19 | 23:46

Миланов: Во право е Верушевски за „бомбите“, и СМС пораките може да биле променети

Во дебатата „24 анализа“, адвокатот Еленко Миланов, меѓу другото, се осврна и на сведочењето на Зоран Верушевски во кое тој пред судот кажа дека бомбите претрпеле страотно...

Македонија 26.09.19 | 17:24

ОЈО треба да утврди дали со компромитирани бомби СЈО градело слуачаи

Свиркачи, патриоти или лажни сведоци, на што се темелеше „Вистината за Македонија“ е политичко прашање, но компромитирање докази и лажни сведоци се амбис за и така...

Македонија 25.09.19 | 17:59

Горан Митевски за „Алфа“: Ми ги понудија „бомбите“, не ги прифатив

Поранешниот директор на ДБК Горан Митевски за „Алфа“ изјави дека и нему му биле понудени „бомбите“, но тој не ги прифатил. Алфа објавува дека „бомбите“ се нуделе...

Македонија 25.09.19 | 12:34

Лазаревски се огласи по сведочењето на Верушевски за „бомбите“

Секогаш досега сум бил транспарентен, дури и кога сите молчеле, и во иднина ќе бидам, вели поранешниот разузнавач Ѓорги Лазаревски за „Фактор“, по сведочењето на Зоран...

Македонија 24.09.19 | 15:33

Костадинов за исказот на Верушевски: Бомбите се веродостојни

Веродостојноста на бомбите неколкукратно во целост е потврдена досега што всушност е потврда и вештачењето што беше направено во Германија. Сите граѓани, и целокупната...

Македонија 23.09.19 | 14:38

Верушевски тврди дека бомбите се сечени, лепени и монитирани

Таканаречената „Вистина за Македонија“ е базирана на материјали кои биле незаконски следени, а потоа изменети и компромитирани. Ова во својот исказ пред судот во предметот...

Македонија 23.09.19 | 14:31

Верушевски шокираше со признанието: Бомбите се страотно модифицирани и компромитирани!

Бомбите на Зоран Заев се базирани на материјали кои биле незаконски следени, а потоа изменети и компромитирани. Ова во својот исказ пред судот во предметот „Таргет-Тврдина“...

Македонија 22.09.19 | 22:27

Што се случи со главните „бомби“ на Заев- очекувањата беа големи, но не се слушна ништо спектакуларно

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата под наслов...