Основачот на Кавачкиот клан Игор Божовиќ (53) утринава е уапсен, дознава „Вијести“.

Службениците на Специјалното полициско одделение (СЈО) го чекаа Божовиќ на излегување од притвор, а тој беше уапсен по налог на Специјалното државно обвинителство (СДТ), кое против него поднесе повеќе обвиненија и води повеќе кривични истраги за создавање на криминална организација.

Тригодишниот притвор на Божовиќ утрово заврши бидејќи тој и неговиот син Владимир беа уапсени на 12 април 2021 година во Португалија, според потерницата на НЦБ Интерпол Подгорица.

Постапката против Божовиќ и Слободан Кашчелан е во тек пред Вишиот суд во Подгорица поради обвинувањата дека на крајот на мај 2010 година организирале криминална група чии членови се занимавале со шверц на дрога, изнуда, перење пари, перење пари и поткуп.

Божовиќ беше уапсен на Пиринеите во април 2021 година, а потоа во 2017 година по него беше распишана меѓународна потерница за неколку тешки кривични дела.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.