Продолжи судењето на водачот на кавачкиот клан, Радоје Звицер, кој е во бегство и  и 44 други обвинети за убиствата на Александар Халабрин, Драган Ристиќ Чаѓа и Александар Шарац, како и обидите за убиство на сега починатиот Лазар Вукиќевиќ, за чија ликвидација се суди криминалната група Вељко Беливук, потоа Самир Дивљановиќ, Милош Ниловиќ Руња, Андрија Зариќ.

Савиќ бил вклучен во обвинението поради сомневање дека учествувал во убиството на Сарач, но според обвинението, по апсењето во Црна Гора зборувал за убиствата и им го отворил телефонот Скај на истражителите, поради што тие што го ангажирале се обиделе да го отрујат.

Како што е наведено во обвинението, во печеното свинко кое му го однело сестра му ставиле цијанид, но тој го изел месото и преживеал, бидејќи отровот го ставиле во свињата уште додека била топла, па „цијанидот се впил“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.